Osoby po angielsku – I, you, he, she, it, we, you, they

Osoby – ja, ty, on, ona, ono, my, wy, oni – to podstawa języka, niezależnie, czy mówimy o języku angielskim, czy polskim. Dowiedz się, jak prezentują się osoby w języku angielskim i zapoznaj się z ich odmianą.

GRAMATYKA

Osoby po angielsku – I, you, he, she, it, we, you, they

Mówiąc o absolutnych podstawach języka angielskiego, nie możemy pominąć kwestii osób. Niemal w każdym języku są one zagadnieniem niezbędnym do przyswojenia w początkowej fazie nauki. Bez znajomości osób nie bylibyśmy bowiem w stanie tworzyć zdań ani ich w pełni rozumieć. A zatem – zapoznajmy się z osobami po angielsku oraz sposobem, w jaki wpływają one na następujący po nich czasownik. Zaczynajmy!

Osoby po angielsku

Zacznijmy od tego, jak osoby w języku angielskim prezentują się w przypadku liczby pojedynczej.

Liczba pojedyncza

 • I – ja
Uwaga! Osoba pierwsza w języku angielskim – I – jest jedyną osobą, którą w każdym miejscu w zdaniu piszemy wielką literą!
 • you – ty
   
 • he/she/it – on/ona/ono
Uwaga! Po osobach he/she/it czasownik kończy się na -s. Nie ma znaczenia, o której z trzech osób mówimy. Jest to wyjątek, o którym musisz pamiętać!


Liczba mnoga

 • we – my
   
 • you – wy
Uwaga! Zwróć uwagę, iż osoba you w liczbie mnogiej nie różni się formą od drugiej osoby liczby pojedynczej. To, czy w zdaniu użyte jest you w liczbie pojedynczej, czy też mnogiej, wynika z kontekstu zdania.
 • they – oni
   

Odmiana czasowników przez osoby

Jak zaznaczyliśmy przy trzeciej osobie liczby pojedynczej – he/she/it – osoba ta jest nieregularna, bowiem do czasownika w czasie Present Simple należy dodać końcówkę -s.

Język angielski ma wiele czasów, spośród których większość nie charakteryzuje się specyficzną odmianą dla trzeciej osoby liczby pojedynczej. Wyjątkami są wspomniany czas teraźniejszy prosty oraz czasy Perfect, w przypadku których również istnieją wyjątki, o czym za chwilę przeczytacie.
 

Present Simple

I do

you do

he/she/it does
 

we do

you do

they do
 

Present Perfect

I have been

you have been

he/she/it has been
 

we have been

you have been

they have been

Jak zauważyliście, w przypadku trzeciej osoby liczby pojedynczej czasownik posiłkowy have przyjął formę has. Pamiętajmy o tym, by nie popełnić błędu!

W przypadku czasu Present Perfect Continuous czasownik posiłkowy zachowuje się w ten sam sposób.
 

Mówiąc o operatorze to be, musimy dokonać rozróżnienia między liczbą pojedynczą a liczbą mnogą. Przyjrzyjmy się im na przykładzie czasu Present Continuous:

I am doing

you are doing

he/she/it is doing
 

we are doing

you are doing

they are doing
 

Czas Past Continuous zachowuje się w sposób podobny, jednak operator to be przyjmuję formę przeszłą – was.

I was doing

you was/were doing

he/she/it was doing
 

we were doing

you were doing

they were doing
 

Możecie zauważyć, że przy drugiej osoby liczby pojedynczej mamy do wyboru dwie formy operatora – was lub were. Wynika to z faktu, że druga osoba liczby pojedynczej wygląda tak samo jak druga osoba liczby mnogiej i zwykle przyjmuje podobne formy czasowników do jej odpowiednika w liczbie mnogiej.

 

Zapoznawszy się podstawowym zagadnieniem o osobach w języku angielskim, zapraszamy do przeczytania artykułu poświęconego zaimkom osobowym i dzierżawczym, dzięki którym nauczysz się określać przynależność.

Masz do napisania opis osoby? Upewnij się, że nie popełnisz błędu!

[1/5] Którego przymiotniku nie użyjesz mówiąc o budowie fizycznej osoby?

Anne Simons
Anne Simons

MATI

4 miesiące temu

Super strona i super podane przyklady w najprostszy sposob ktore sprawiaja ze nauka angielskiego staje sie o wiele latwiejsza i przyjemiejsza :)

Anne Simons

olivia

11 miesięcy temu

the sun jaka to osoba ?

Anne Simons

Michał olivia

6 miesięcy temu

3 osoba liczby pojedynczej :)


0

0

0

0

0