Jak osiągnąć doskonałość w czytaniu w języku angielskim? - kilka praktycznych porad

Znamy już język angielski w stopniu zaawansowanym. Jak dojść do doskonałości w czytaniu? Poniżej prezentujemy kilka porad, dzięki którym stanie się to możliwe.

CZYTAJ
Jak osiągnąć doskonałość w czytaniu w języku angielskim? - kilka praktycznych porad

Znamy już język angielski bardzo dobrze – rozumiemy w zasadzie wszystko, co usłyszymy, mówimy płynnie – jak z kolei dojść do doskonałości w czytaniu? Poniżej prezentujemy kilka porad, dzięki którym ten cel osiągniemy.

Jak czytać płynnie po angielsku?

  • Czytajmy dużo. Jak wszyscy wiemy, trening czyni mistrza, a znając język angielski w stopniu zaawansowanym, możemy pozwolić sobie na lekturę zróżnicowanych treści. Im więcej czytamy, tym lepiej i efektywniej będziemy to czynić. Zasada ta nie jest może wielce odkrywcza, ale za to bardzo praktyczna.
  • Pamiętajmy, że kontekst decyduje o wszystkim. Ile razy usłyszeliśmy stwierdzenie – „to było wyrwane z kontekstu!”? Kontekst odgrywa niezwykle ważną rolę we wszystkich treściach pisanych w języku angielskim. Determinuje on znaczenie poszczególnych słów, nadaje sens wypowiedzi, i jest jej zasadniczym elementem. By dobrze rozumieć czytaną treść, należy najpierw upewnić się, czy rozumiemy kontekst, w jakim została ona przedstawiona.
  • Sięgajmy po coraz to bardziej zaawansowane teksty. Czy znacie zasadę, że aby podnieść swoje kompetencje językowe, w tym umiejętność efektywnego czytania, należy otaczać się treściami utworzonymi na poziomie wyższym od tego, na jakim my sami interesujący nas język znamy? Jest to niezwykle ważna zasada. Czytając skomplikowane treści, ćwiczymy nasz mózg i umiejętność przyswajania coraz to bardziej zaawansowanego materiału. Dzięki takiej praktyce nasza umiejętność czytania „idzie na przód” – jeżeli chcesz dokonać postępu w czytaniu, rozejrzyj się w poszukiwaniu coraz to bardziej specjalistycznych treści.
  • Starajmy się wywnioskować znaczenie nowo poznanych słów z kontekstu. Sprawdzając nowe słowa w słowniku – czyńmy to przy użyciu słownika jednojęzycznego, a przed sprawdzeniem spróbujmy sami dojść do tego, co intrygujące nas słowo oznacza. Dlaczego powinniśmy tak czynić? Jak już powiedzieliśmy, kontekst decyduje o wszystkim – również nowo napotkane słowo może mieć inne znaczenie w określonym kontekście. Jeżeli mimo woli nie jesteśmy w stanie użyć kontekstu do określenia, co owo słowo znaczy, posłużmy się jednojęzycznym językiem do jego sprawdzenia. Znamy już język angielski w stopniu zaawansowanym, a dzięki takim słownikom jeszcze bardziej trenujemy nasz język. Dlaczego natomiast powinniśmy próbować „odgadnąć”, co nowe dla nas słowo oznacza? Dzięki temu ostatecznie je sprawdzając lepiej je zapamiętamy, gdyż poświęcimy mu więcej czasu w naszej głowie.
  • Czytając gazety w języku angielskim, wybierajmy gazety dużego formatu (broadsheet newspapers). Prezentowana w nich treść stoi na wysokim poziomie, a zawarte w nich przemyślenia i różnego rodzaju odniesienia są idealnym treningiem dla naszego mózgu. Złym wyborem w tym kontekście są tabloidy (tabloids), których treść pod względem językowym pozostawia wiele do życzenia. Więcej o rodzajach gazet w języku angielskim przeczytacie w tym artykule.

Nie zapominajmy, że bez znajomości słownictwa niewiele zrozumiemy podczas czytania zaawansowanych tekstów. Zapoznaj się ze słownictwem na poziomie C1 i C2. Zapraszamy!

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0