Dlaczego warto słuchać w języku angielskim?

Słuchanie to kluczowa umiejętność, bez której komunikacja w jakimkolwiek nowożytnym języku jest bardzo utrudniona. Dlaczego warto słuchać w języku angielskim? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

SŁUCHAJ
Dlaczego warto słuchać w języku angielskim?

Dlaczego warto słuchać w języku angielskim?

Jest wiele aspektów, ze względu na które słuchanie w języku angielskim jest niezwykle wartościowe. Jak powszechne wiadomo, język angielski zdominował sferę uniwersalnych języków na świecie. Nie ma drugiego języka tak rozpowszechnionego jak język angielski.

Czy znajdziemy się w środku Azji, Afryce, czy też udamy się w drugim kierunku – Stanów Zjednoczonych, wszędzie będziemy mogli porozumieć się w języku angielskim. Oczywistym jest, iż nasz rozmówca w USA wykaże się wielokrotnie lepszą znajomością tego języka, niż osoba żyjąca na wsi w Tajlandii, ale jedno jest pewne – w każdym zakątku świata język ten jest znany przynajmniej na podstawowym poziomie, który umożliwi nam komunikację.

Słuchanie samo w sobie może być porównane do szwajcarskiego scyzoryka, jeżeli chodzi o jego wielowymiarowość. W podstawowej definicji, słuchanie posłuży nam do komunikacji – wysłuchania tego, co nasz rozmówca ma do powiedzenia. Dlaczego jednak nie pójść o krok dalej, i nie wykorzystać słuchania do nauki języka? Uwierzcie nam, słuchając, możemy opanować język angielski w bardzo dobrym stopniu. Jeżeli poświęcimy słuchaniu wystarczająco dużo czasu, nie będziemy mieli problemu ze zrozumieniem jakiejkolwiek jego odmiany, a przy tym nauczymy się mnóstwa nowych słówek, zwrotów, konstrukcji gramatycznych, prawidłowej intonacji... lista korzyści nie ma końca.

Słuchając, poszerzamy nasze horyzonty. Rozumiejąc słowo mówione w języku angielskim, możemy słuchać różnorodnego materiału – czy o najnowszych nowinkach w świecie technologii, czy o wydarzeniach na świecie – a może interesujemy się fizyką kwantową, o której chcielibyśmy dowiedzieć się więcej, jednak ilość materiału na ten temat w języku polskim jest ograniczona? Na ratunek przychodzą audycje w języku angielskim, których w sieci jest mnóstwo. Co więcej, słuchając materiału w języku obcym, nasz mózg interpretuje podawany mu materiał w nieco inny sposób, aniżeli w naszym rodzimym języku. W ten sposób możemy na niego spojrzeć w nieco inny sposób. Jest to idealna szansa na nowe idee i nowe spojrzenie na świat.

Ostatnim punktem uzasadniającym wartościowość słuchania, który poruszymy w tym artykule, jest aspekt, do którego nie musimy nikogo przekonywać. Przyjemność. zCzego najczęściej słuchacie, kiedy idziecie na spacer, ćwiczycie na siłowni, cy też wykonujecie inne czynności? Większość z Was odpowie – ulubionej muzyki. Zróbcie eksperyment i na tydzień zamiast ulubionej muzyki pobierzcie materiał w języku angielskim na interesujący Was temat. Materiału takiego w sieci jest mnóstwo, a szukając, wpiszcie słowo podcast z nazwą dziedziny, którą jesteście zainteresowani. Mamy przeczucie, że playlista z Waszymi ulubionymi kawałkami zacznie powoli ustępować miejsca dłuższym, ale jakże bardziej pożytecznym i interesującym audycjom. Nie mówimy, że muzyka jest zła – wręcz przeciwnie, ma ona wiele zalet i powinnyśmy jej jak najbardziej słuchać – jednak warto spróbować alternatywy i dać szansę czemuś nowemu.

Zwiększajmy naszą efektywność słuchania! Specjalnie dla Was przygotowaliśmy pięć trików i porad odnośnie słuchania w języku angielskim, których nie usłyszycie od nauczyciela.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0