Słuchanie w języku angielskim – 5 trików i porad, których nie usłyszysz od nauczyciela

Słuchanie jest naturalnym elementem komunikacji w jakimkolwiek nowożytnym języku. Jak efektywnie słuchać? Poniżej przedstawiamy kilka trików i porad, których nie usłyszysz na zajęciach z języka angielskiego.

SŁUCHAJ
Słuchanie w języku angielskim – 5 trików i porad, których nie usłyszysz od nauczyciela

Słuchanie jest naturalnym elementem komunikacji w jakimkolwiek nowożytnym języku. Bez tej umiejętności nie bylibyśmy w stanie się porozumiewać. Słuchając, możemy również nauczyć się języka. Jak efektywnie słuchać? Poniżej przedstawiamy kilka trików i porad, których nie usłyszysz na zajęciach z języka angielskiego.

5 trików i porad odnośnie słuchania w języku angielskim, których nie usłyszysz od nauczyciela

  1. Gdy słuchasz materiału w języku angielskim na zajęciach – na sprawdzianie, egzaminie, lub po prostu wykonując ćwiczenia ze słuchania – zamknij oczy. Postaraj się wczuć w słuchany materiał – wyobraź sobie, że jesteś w miejscu, w którym doszło do jego nagrania. Taki zabieg ma szereg zalet – zamykając oczy, wyłączamy zmysł wzroku, dzięki czemu nie zostaniemy niczym rozproszeni. Pozwalając działać naszej wyobraźni, mamy większe szanse na poprawne zrozumienie odtwarzanego materiału, i, co za tym idzie, osiągnięcie lepszego wyniku.
  2. Jeżeli słuchanie poprzedzone jest wstępnym opisem sytuacji, postarajmy się przewidzieć, co może nastąpić. Ponownie przydatne okaże się wczucie w sytuację, która została nagrana. W ten sposób zwiększamy swoje szanse na poprawną ocenę słuchanego materiału.
  3. Nie spieszmy się z odpowiedziami. Wielokrotnie słuchanie konstruowane jest w taki sposób, że we wstępnym etapie materiału pada pewny zwrot lub wyrażenie, które wydaje się idealnie pasować jednej z odpowiedzi. Czasami rzeczywiście odpowiedź taka może być poprawna, jednak często taki zabieg ma na celu zmylenie nas – padające słowa nie pasują do odpowiedzi w stu procentach, a krótko po niej następuje właściwa odpowiedź na jedno z pytań. Poczekajmy zatem na wysłuchanie większej partii materiału i nie spieszmy się – w większości przypadków materiał odtwarzany jest dwukrotnie, także będziemy mieli szansę na zweryfikowanie naszej odpowiedzi.
  4. Podchodźmy do słuchania na największym możliwym luzie. Kiedy słuchamy spięci, chcemy szybko zaznaczyć poprawną odpowiedź, by możliwie szybko przejść do następnego pytania. Istnieje wtedy bardzo duże prawdopodobieństwo, że popełnimy błąd – ma to związek z pośpiechem i sposobem konstruowania zadań ze słuchania, które opisaliśmy w punkcie trzecim. Podchodząc do słuchania na luzie, eliminujemy ryzyko przedwczesnej odpowiedzi na pytanie, a dzięki komfortowi psychicznemu, jesteśmy w stanie precyzyjniej określić, która odpowiedź jest prawidłowa.
  5. Słuchając dla siebie – podcastów, audycji, czy też radia – słuchajmy w trakcie wykonywania innych czynności. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wielkim dobrem są audycje w języku angielskim na tematy, które nas interesują. Powiedzmy, że interesujemy się piłką nożną. Istnieją tysiące audycji na ten temat, które możemy ściągnąć online. A kto z nas nie ma obowiązków domowych? Odkurzamy, rozwieszamy pranie, zmywamy naczynia, wynosimy śmieci – włóżmy sobie wtedy słuchawki do uszu i włączmy ściągnięty materiał. Gwarantujemy – czas wykonywania tych nie do końca przyjemnych czynności upłynie kilkukrotnie szybciej, a do tego dużo przyjemniej. Połączywszy przyjemne z pożytecznym, nauczymy się nowych aspektów języka, a do tego dowiemy, jakich postępów nasza ulubiona drużyna dokonała w przerwie zimowej.

Słuchanie ma duży wpływ na umiejętność mówienia. Dowiedz się, co należy czynić, by mówić płynnie i bezbłędnie w języku angielskim.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0