Słuchanie w języku angielskim a korzyści językowe – czego słuchać?

Dowiedzmy się, czego słuchać, by zmaksymalizować nasze korzyści językowe.

SŁUCHAJ
Słuchanie w języku angielskim a korzyści językowe – czego słuchać?

Nie od dziś wiadomo, że słuchanie materiału w obcym języku, w tym przypadku w języku angielskim, przynosi znaczne korzyści językowe. Trzeba jednak wiedzieć, czego słuchać, by takie korzyści odnieść.

Czego słuchać, by odnieść możliwie największe korzyści językowe?

 1. Audycje (broadcasts)
  Audycje, w szczególności audycje radiowe, są świetnym narzędziem do nauki języka angielskiego. Zaznajamiamy się z konkretnymi akcentami – w zależności, z jakiego państwa jest stacja, z której owej audycji słuchamy. Uczymy się przy tym prawidłowej intonacji i melodii języka, która brzmi podobnie w przypadku wszystkich akcentów języka angielskiego.
 2. Podcasty (podcasts)
  Podcasty to rodzaj audycji internetowych, które udostępniane są do pobrania (zwykle nieodpłatnie) na stronie internetowej ich twórcy. Podcasty mają olbrzymią zaletę w postaci konkretnej tematyki – czy interesujemy się podróżami, astronomią, gotowaniem, czy po prostu chcemy wynieść jak najwięcej z nauki języka angielskiego i posłuchać audycji na ten właśnie temat – z pewnością znajdziemy podcast, który trafi w nasz gust.
 3. Radio internetowe (internet radio)
  Radio internetowe ma tę cechę, ze nie potrzeba mieć specjalnego sprzętu, który trzeba by dokładnie nastroić, by móc odbierać określone fale radiowe. W przypadku radia internetowego, do tego celu wystarczy nam internet – cały świat stoi przed nami otworem. Dosłownie. Słuchając radia internetowego w języku angielskim nie tylko szlifujemy nasz język oraz umiejętność rozumienia słowa mówionego – dowiadujemy się również o aktualnościach ze świata, a przy tym posłuchamy naszej ulubionej muzyki.
 4. Serwisy informacyjne (news services)
  Słuchanie serwisów informacyjnych w języku angielskim ma szereg zalet – najbardziej oczywistą z nich jest dowiadywanie się o tym, co aktualnie dzieje się na świecie. Jest jednak kilka innych, które mogą nie być tak oczywiste. Serwisy informacyjne w języku angielskim cechują się charakterystycznym słownictwem i strukturami gramatycznymi, których próżno szukać w codziennej mowie w języku angielskim. Słownictwo takie jest formalne, podobnie jak struktury gramatyczne – oficjalne, w pełni poprawne, z którymi warto się zaznajomić.
 5. Muzyka (music)
  Tak, słuchając naszej ulubionej muzyki w języku angielskim również uczymy się języka! (pod warunkiem, ze naszymi ulubionymi zespołami nie są jedynie nasze rodowite formacje). Co więcej, trudniej jest zrozumieć słownictwo z muzyce, niż ma to miejsce w mowie potocznej. Muzyka charakteryzuje się inną tempem i melodią języka, przez co trudno często zrozumieć, co też artysta śpiewa. Jeżeli jesteśmy w stanie zrozumieć znaczną część piosenki – świetnie, nie powinniśmy mieć większych trudności z rozumieniem słowa mówionego!

Zapraszamy również do lektury naszych artykułów o zaletach słuchania w języku angielskim oraz porad na temat słuchania na zajęciach, których nie usłyszysz od nauczyciela.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0