Jak mówić płynnie i bezbłędnie w języku angielskim? - praktyczne porady i wskazówki

Opanowaliśmy już język angielski w stopniu zaawansowanym. Jak osiągnąć perfekcję w mowie? Zapraszamy do lektury.

MÓW
Jak mówić płynnie i bezbłędnie w języku angielskim? - praktyczne porady i wskazówki

Opanowaliśmy już język angielski w stopniu zaawansowanym. Piszemy i czytamy efektywnie, a oglądając filmy w języku angielskim, czy też słuchając anglojęzycznego radia, nie mamy najmniejszego problemu z rozumieniem przekazywanych treści. Jak z kolei osiągnąć perfekcję w mowie? Czy są ku temu sposoby? Oczywiście. Zapraszamy do lektury.

Jak już wspominaliśmy we wcześniejszych artykułach, mówienie w języku obcym rządzi się swoimi prawami, i jest wielokrotnie najtrudniejszą umiejętnością do opanowania w stopniu biegłym. Bardzo często tak właśnie jest, ponieważ nie każdego dnia mamy okazję mówić w języku angielskim, a, jak wiadomo – trening czyni mistrza. Jest jednak kilka sposobów, które pozwolą nam opanować tę umiejętność do perfekcji nawet, kiedy nie mamy obok nas osoby do konwersacji.

Jak mówić płynnie i bezbłędnie w języku angielskim?

  • Słuchając treści w języku angielskim, starajmy się na bieżąco powtarzać za osobą mówiącą. Na czym to polega? Jest to bardzo ciekawe i efektywne ćwiczenie, dzięki któremu znacznie poprawimy naszą płynność mowy. Początkowo może okazać się ono trudne, ponieważ często trudno nadążyć za naturalnym tempem mowy natywnego użytkownika języka angielskiego, jednak z czasem nie powinniśmy mieć z tym większego problemu. Ćwicząc mowę w ten sposób, uczymy się również intonacji i wszelkich elementów związanych z procesem mowy – jedno ćwiczenie, które ma naprawdę wiele zalet i jest wysoce skuteczne.
  • Chcąc mówić płynnie, a przy tym nie popełniać błędów, zakładamy, że opanowaliśmy już język angielski co najmniej na poziomie C1. Naturalnym zatem jest, że mówiąc, nie myślimy najpierw w języku polskim, po czym tłumaczymy w myślach naszą wypowiedź na angielski – tak proces mowy wygląda na początku przygody z obcym językiem. Musimy zatem myśleć w języku angielskim. Nie jest to nic trudnego, jak z początku mogłoby się wydawać. Osiągnąwszy pewien poziom zaawansowania w języku angielskim, naturalnym staje się formowanie myśli i tworzenie wypowiedzi w głowie już w języku angielskim. Jest to krok milowy jeżeli chodzi o naszą płynność, lecz również poprawność – myśląc w języku angielskim, korzystamy z gotowych struktur i fraz, które dobrze znamy, a nie próbujemy skompletować słów w zdanie, co zajęłoby więcej czasu i miałoby większy potencjał na popełnienie błędu.
  • Nie próbujmy niczego na siłę. Niejednokrotnie mocno starając się mówić płynnie i bezbłędnie, popełniamy więcej błędów i zatrzymujemy się, by wyszukać zaawansowanych struktur gramatycznych, czy też bardzo wyszukanego słownictwa. Zupełnie niepotrzebnie. Z czasem takowe struktury i słownictwo zaczyna przychodzić do nas samo, dlatego też nie powinniśmy niczego forsować. Jeżeli mamy pewne problemy z szybkim przypomnieniem sobie zaawansowanych fraz lub słownictwa, oznacza to jedno – musimy jeszcze trochę poćwiczyć.
  • Mówmy, mówmy, i jeszcze raz – mówmy. Wspominaliśmy już, że trenowanie języka obcego jest jak trenowanie mięśni na siłowni – im więcej czasu temu poświęcimy, tym lepszy osiągniemy wynik. Jeżeli nie mamy nikogo mówiącego w języku angielskim obok nas, użyjmy programu internetowego, by połączyć się z kimś w krajach anglojęzycznych – tak, możemy zadzwonić do kogoś zupełnie obcego. My tak wielokrotnie robiliśmy, a nasi rozmówcy zawsze chętnie z nami rozmawiali. Warto pamiętać o jednej często powtarzanej zasadzie – trening czyni mistrza. Kiedy tylko mamy ku temu okazję, mówmy. Tylko w ten sposób opanujemy tę umiejętność do perfekcji.

Podsumowując, jest wiele sposobów na poprawienie umiejętności mówienia w języku angielskim. Możemy ćwiczyć sami, lecz przede wszystkim powinniśmy tę umiejętność ćwiczyć z kimś innym. Druga opcja jest znacznie bardziej efektywna, szczególnie, jeżeli nasz rozmówca jest tzw. native speakerem języka angielskiego. W takiej sytuacji, obok umiejętności słuchania i mówienia, podnosimy nasze ogólne umiejętności językowe. Naprawdę warto.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z pięcioma trikami i poradami odnoszącymi się do słuchania w języku angielskim, których nie usłyszysz od nauczyciela.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0