Zaczynamy czytać w języku angielskim – praktyczne wskazówki i porady

Czytanie w języku angielskim jest idealnym sposobem na rozwijanie umiejętności językowych, jak i na przyjemne i pożyteczne spędzanie czasu. Poniżej prezentujemy praktycznie wskazówki i porady początkującym czytelnikom w języku angielskim.

CZYTAJ
Zaczynamy czytać w języku angielskim – praktyczne wskazówki i porady

Czytanie jest aktywnością, która niestety staje się coraz mniej popularna, szczególnie wśród młodzieży. Jest jednak wśród niej nadal wiele osób, które dalej czyta, a czytanie w języku angielskim jest idealnym sposobem na rozwijanie umiejętności językowych, jak i na przyjemne i pożyteczne spędzanie czasu. Poniżej prezentujemy praktyczne wskazówki i porady początkującym czytelnikom w języku angielskim.

Zasady czytania w języku angielskim - jak zacząć czytać?

  • Mierzmy siły na zamiary. Jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z językiem angielskim, wybierajmy materiał, który odpowiada naszemu stopniowi zaawansowania w nowo poznawanym języku. Książki lub teksty na poziomie podstawowym znajdziemy w księgarni językowej, ale również na wielu stronach internetowych, specjalizujących się w publikacji takich treści. Dzięki temu będziemy mogli zagłębić się w treści, z których wyniesiemy dużo więcej, niż w przypadku bardziej zaawansowanych materiałów. Dodatkowo, nie doznamy efektu wczesnego zniechęcenia, który mógłby w przeciwnym razie się pojawić.
  • Sprawdzajmy nowo poznane słówka i wyrażenia. Czytanie jest idealnym sposobem na naukę nowego słownictwa. Poznając język angielski, napotkamy wiele nowych słówek i zwrotów, które warto zapamiętać. Czytając, zaczynamy kłaść fundamenty pod nasze królestwo, jakim będzie znajomość języka angielskiego.
  • Nie spieszmy się. Czytanie ma na celu rozerwanie się i zapoznanie się z nową treścią – nie są to wyścigi. Spiesząc się, nie wyniesiemy z przeczytanego tekstu wiele, za to mamy większą szansę na pominięcie wielu aspektów oraz wielu słówek, które warto znać. Dlatego też sięgnijmy po herbatę, kawę – co preferujemy – i oddajmy się przyjemności czytania bez zbędnego pośpiechu.
  • Czytajmy na głos lub po cichu – w zależności od preferencji. Czytanie na głos ma tę zaletę, że możemy jednocześnie nauczyć się płynności mowy w języku angielskim. O ile niektórzy preferują ten sposób czytania, inni mogą stwierdzić, że jest on trudniejszy i wymaga większego skupienia na samej wymowie, przez co ucierpi rozumienie czytanego tekstu. Sprawdźcie, co Wam najlepiej pasuje, i czytajcie w sposób najbardziej Wam odpowiadający.
  • Nie zniechęcajmy się, jeżeli napotkamy wiele słów, których początkowo nie zrozumiemy. Warto mieć przy sobie słownik – tradycyjny, lub elektroniczny – i sprawdzać nowo napotkane słowa. To zupełnie normalne, że, szczególnie na początkowym etapie nauki języka angielskiego, spotkamy się z wieloma słówkami, z którymi nie mieliśmy wcześniej do czynienia. Ma to swoje zalety – im więcej trudności napotkamy, tym szybciej stawimy im czoła i je wyeliminujemy, przez co następna sesja czytania będzie już dużo łatwiejsza i przyjemniejsza.
  • Róbmy sobie przerwy. Czytanie w języku angielskim, jeżeli dopiero zaczynamy się go uczyć, jest procesem bardziej wymagającym aniżeli czytanie w języku polskim. Nie skupiamy się tylko na treści – musimy rozważyć znaczenie nowo poznanych słów, upewniamy się, czy dobrze zrozumieliśmy przeczytany fragment, a za rogiem czekają kolejne trudności. Warto zatem zrobić sobie od czasu do czasu przerwę, dzięki której nasz mózg odpocznie i będzie gotowy na dalsze czytanie i przyswajanie nowego słownictwa i nowych aspektów języka angielskiego.

Jak dalej rozwijać umiejętność czytania w języku angielskim? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0