Jak rozwijać umiejętność czytania w języku angielskim? - Ćwiczenie czytania po angielsku

Jak rozwijać umiejętność czytania w języku angielskim? Poniżej znajdziecie kilka praktycznych ku temu porad.

CZYTAJ
Jak rozwijać umiejętność czytania w języku angielskim? - Ćwiczenie czytania po angielsku

Jak ćwiczyć czytanie po angielsku?

Opanowaliśmy już język angielski w stopniu średnio zaawansowanym. Rozumiemy już tekst czytany dość dobrze – jak dalej rozwijać umiejętność czytania w języku angielskim? Poniżej znajdziecie kilka praktycznych ku temu porad.

  • Starajmy się wywnioskować znaczenie nowo napotkanych słów z kontekstu. O ile na początkowym etapie nauki języka angielskiego nie znamy go na tyle, by użyć kontekstu do „rozgryzienia”, co nowe dla nas słowo oznacza, o tyle na obecnym poziomie jesteśmy w stanie to zrobić. Jest to ważna umiejętność, która podniesie poziom naszej znajomości języka angielskiego.
  • W zależności od celu, dla którego czytamy – wyznaczmy sobie określone jego tempo. Jeżeli czytamy na zajęciach, wykonując zadanie, starajmy się czytać trochę szybciej, niż to miało miejsce wtedy, kiedy nie znaliśmy jeszcze języka angielskiego na tyle dobrze, by sobie na to pozwolić. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, który okaże się przydatny na sprawdzenie udzielanych przez nas odpowiedzi. Podniesienia tempa nie będzie konieczne w przypadku czytania dla przyjemności, bowiem trudno rozkoszować się ulubioną książką, czytając ją w narzuconym szybkim tempie.
  • W miarę możliwości, czytajmy na głos. Jest to dla nas doskonały trening – znamy już wymowę większości napotykanych słów, a czytając na głos, sami uczymy się je wymawiać. Uczymy się również prawidłowej intonacji, która dyktowana jest znakami interpunkcyjnymi, a taki trening może znacznie podnieść płynność naszej mowy.
  • Czytajmy większe partie materiału. Zaczynając czytanie, warto robić sobie przerwy, by dać głowie odpocząć – kiedy jesteśmy na stosunkowo niskim poziomie języka angielskiego, napotykamy mnóstwo nowego słownictwa i nie do końca jasnych struktur gramatycznych, których przyswojenie kosztuje swoje. Znając język angielski na poziomie średnio zaawansowanym, warto spróbować czytać więcej, z mniejszą ilością przerw. Jest to naturalne przejście naprzód – nie potrzebujemy już czasu na „ochłonięcie”, który potrzebowaliśmy wcześniej. Ma to dodatkową zaletę – szybciej ukończymy lekturę, która została nam przydzielona.
  • Sięgajmy po bardziej zróżnicowane treści. Czytając w kółko książki o jednej tematyce, może sprawiać nam to przyjemność, ponieważ czytamy to, co nas interesuje, jednak nie jest to do końca dobra strategia. Warto od czasu do czasu sięgnąć po treść, która zdecydowanie różni się tematyką od tego, co czytamy na co dzień. Dlaczego? Czyniąc w ten sposób, nie ulegniemy zjawisku stagnacji czytelnika, a dodatkowo dowiemy się ciekawych rzeczy na nowy temat, ucząc się przy tym nowego słownictwa. Naprawdę warto!

Osiągnięcie doskonałości w czytaniu w języku angielskim to cel, do którego dąży każda osoba ucząca się tego języka. Dowiedz się, jak tego dokonać.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0