7 powodów, dla których warto czytać w języku angielskim - korzyści z czytania po angielsku

Czytanie w obcym języku ma szereg zalet, dzięki którym czynność ta jest niezwykle ważna i wartościowa. Dlaczego warto czytać w języku angielskim? Zapraszamy do lektury.

CZYTAJ
7 powodów, dla których warto czytać w języku angielskim - korzyści z czytania po angielsku

Czytanie jest od wieków jedną z najpopularniejszych i najprzyjemniejszych czynności, którym oddaje się człowiek. Sięgając po ulubioną książkę przenosimy się w inny wymiar – miejsce, w którym toczy się akcja, by za kilka minut znaleźć się w samym centrum walki średniowiecznych rycerzy, na drugim końcu świata, wspinając się na jeden z najwyższych szczytów ziemi, czy też na naszej ojczystej ziemi, podziwiając najpiękniejsze jej zabytki – nasza wyobraźnia współgra z treścią książki, dzięki czemu nie potrzebujemy wirtualnej rzeczywistości, by doświadczyć niezwykłych przeżyć. Powstaje jednak pytanie – dlaczego warto czytać w języku angielskim? Jakie korzyści daje nam lektura w tymże języku?

7 powodów, dla których warto czytać w języku angielskim - korzyści z czytania po angielsku

 1. Zwiększamy nasz intelekt.
  Czytając w najpopularniejszym języku świata, proces ten przebiega inaczej, niż w naszym ojczystym języku. Nasz mózg angażuje się w większym stopniu ze względu na dodatkową trudność, jaką jest obcy dla nas język. Trudność ta stanie się coraz mniejsza wraz ze wzrostem naszych kompetencji językowych, za to zaangażowanie nasze jak i naszego mózgu pozostanie na wyższym poziomie, niż jeżeli czytalibyśmy lekturę w języku polskim. Jest to wspaniały trening, który zaowocuje zwiększonym intelektem.
 2. Zaczynamy szerzej patrzeć na świat
  Nasze spojrzenie na świat zmienia się, kiedy czytamy w języku angielskim. Sięgając po lekturę, mamy możliwość spojrzenia na pewne aspekty oczami autora – jak wiadomo, spojrzenie na świat różni się również w zależności od narodowości piszącego tekst. Warto czytać w języku angielskim, by dostrzec aspekty, które inaczej pozostałyby niedostrzeżone.
 3. Poszerzamy nasze horyzonty
  Czytanie w języku angielskim jest w pewnym stopniu podobne do podróżowania – jeżeli pozwolimy swobodnie działać naszej wyobraźni, czytanie może zanieść nas w zupełnie odległy dla nas świat, gdzie przeżyjemy ciekawą przygodę. Dołączmy do tego inny sposób przedstawienia treści, niż miałby on miejsce w języku polskim oraz inne spojrzenie na świat, które spowodowane jest inną narodowością i osobowością autora książki – ukończywszy ją, jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenie.
 4. Uczymy się nowego słownictwa
  Do tego punktu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Książki to istna skarbnica słownictwa. Sięgając po nową książkę, warto mieć przy sobie słownik, w którym poznamy znaczenie nowego dla nas słowa, lub, jeżeli jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami języka angielskiego, użyjmy kontekstu do ustalenia jego znaczenia. Czy jesteśmy w tej dziedzinie nowicjuszami, czy też znamy go w stopniu niemal natywnym, jedno jest pewne – po ukończeniu czytania następnej książki będziemy bogatsi o znajomość przynajmniej kilku nowych słówek.
 5. Zyskujemy płynność językową
  Czytanie to wielowymiarowy proces. Kolejną jego zaletą jest zwiększenie płynności językowej – dzięki temu procesowi, często jesteśmy w stanie mówić płynniej, rozumieć większą ilość aspektów języka, oraz z czasem samo czytanie stanie się płynniejsze. Dlaczego zatem nie sięgnąć po książkę w języku angielskim, by zyskać w niemal każdej jego sferze?
 6. Mamy dostęp do milionów ciekawych pozycji
  Umówmy się – lista pozycji dostępnych w języku polskim jest ułamkiem tego, co jest dla nas dostępne w języku angielskim. Czy jesteśmy amatorami robotyki, czy też chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o początkowym etapie akwizycji języka – pozycji na interesujący nas temat znajdziemy więcej w języku angielskim niż w języku polskim. Dzięki temu interesujący nas niszowy temat znajduje pokrycie w języku angielskim – niejednokrotnie trudno znaleźć informacji na podobną tematykę w języku polskim.
 7. Nigdy się nie nudzimy
  Jak już ustaliliśmy, czytanie w języku angielskim ma wiele zalet. Jedną z nich jest dostępność ciekawych pozycji, których lektura zajmie nas na długie godziny. Kiedy tylko na horyzoncie pokaże się nuda – sięgnijmy po jedną z nich, by połączyć przyjemne z pożytecznym.

Warto czytać. Szczególnie w języku angielskim. Zapraszamy również do zapoznania się z zaletami słuchania w języku angielskim.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0