Mówimy już dość dobrze w języku angielskim - jak dalej rozwijać tę umiejętność?

Poniżej znajdziecie przydatne wkazówki i porady.

MÓW
Mówimy już dość dobrze w języku angielskim - jak dalej rozwijać tę umiejętność?

Jak rozwijać umiejętność mówienia w języku angielskim?

Umiemy już mówić w języku angielskim. Osiągnęliśmy stopień średniozaawansowany. Jakie dalsze kroki poczynić, by udoskonalić umiejętność mówienia? Poniżej znajdziecie przydatne wskazówki i porady.

Jak już wspominaliśmy w artykule dotyczącym rozpoczynania mówienia w języku angielskim, pamiętajmy, że to, co powiemy, będzie najprawdopodobniej odbiegało od treści na ten sam temat, którą byśmy zapisali – ludzki mózg jest narządem niezwykle skomplikowanym, co po angielsku określilibyśmy mianem intricate, a mówiąc, angażujemy inną jego część niż wtedy, kiedy piszemy. Jest to ważne spostrzeżenie, ponieważ wielokrotnie występują sytuacje, kiedy to uczący się języka angielskiego opanował pisanie w dobrym stopniu, a ma pewne kłopoty z mówieniem. Nie należy się tym przejmować – jest to jednak dobra wskazówka, by więcej uwagi przeznaczyć na doskonalenie mówienia. To bowiem mówienie będzie nadrzędną umiejętnością względem pisania w życiu codziennym, kiedy znajdziemy się poza granicami naszego kraju.

Co więc należy czynić, by mówić lepiej?

  • Podczas mówienia, słuchajmy siebie. Jeżeli opanowaliśmy już język angielski w stopniu średniozaawansowanym, z pewnością znamy wiele struktur gramatycznych, których możemy używać również w mowie – tutaj warto wspomnieć, że bardziej zaawansowane aspekty gramatyczne będą trudniejsze do użycia w mowie, bowiem przypomnienie ich wraz z dokładnymi konstrukcjami może zająć chwilę dłużej niż struktury prostsze, a mówiąc, mamy ograniczony czas na myślenie. Dlaczego słuchanie siebie podczas mówienia jest ważne? Wykorzystując tę strategię, jesteśmy w stanie unikać błędów. Jeżeli takowy ma nastąpić, słuchając siebie usłyszymy, że „coś brzmi nie tak”, i w porę będziemy w stanie siebie poprawić. Na początku może to nie być łatwe, jednak warto opanować tę umiejętność, gdyż będzie nam ona towarzyszyła w dalszych etapach nauki języka.
  • Słuchajmy innych. Proces słuchania jest niezwykle ważny – dzięki niemu przyswajamy nowe struktury gramatyczne, nowe słówka, wyrażenia, a co może być niespodzianką, uczymy się ich z kontekstu, nie mając słownikowego wyjaśnienia, co takowe może znaczyć. Słuchając innych, pod warunkiem, że osoby, którym się przysłuchujemy, znają język angielski w stopniu lepszym od nas, my również doskonalimy nasz język. Słuchanie natywnych użytkowników języka angielskiego doskonali nie tylko naszą mowę, lecz także, a może przede wszystkim, naszą umiejętność słuchania. Zróbcie eksperyment – włączcie audycję radia BBC i słuchajcie go przez dziesięć minut. Spróbujcie określić, ile materiału procentowo zrozumieliście. Powtarzajcie słuchanie tej samej stacji codziennie, a za tydzień zróbcie podobny eksperyment – gwarantujemy, że słuchając zaawansowanego materiału regularnie, z czasem zaczniecie rozumieć coraz więcej.
  • Nie szukajmy struktur i fraz na siłę. Chyba każdy przyzna, że jedną z najbardziej irytujących rzeczy, jakie mogą nas spotkać w trakcie mówienia, jest nagła „dziura” w pamięci – zapominamy o słówkach, strukturach, czy wyrażeniach, które doskonale przecież znamy. Nie przejmujmy się tym. Zdarza się to każdemu, nawet nam w języku polskim. Szukanie „na siłę” na pewno nie pomoże – stracimy tylko czas. Używajmy zwrotów i struktur, jakie w chwili mówienia podaje nam nasz mózg. Z czasem struktury gramatyczne i słówka, których nie opanowaliśmy jeszcze do perfekcji, zaczną pojawiać się w naszej głowie automatycznie. Jest to bardzo ciekawe zjawisko, które możemy zaobserwować, kiedy regularnie słuchamy natywnych użytkowników języka angielskiego. Co więcej, często zdarza się, że dokonując takiego słuchania, po pewnym czasie możemy wypowiedzieć słowo – prawidłowo użyte w dobrym kontekście – którego, mogłoby nam się wydawać, nigdy nie słyszeliśmy. Jak to się dzieje? Do akcji wkracza tu podświadomość, która rejestruje słowa i wyrażenia, które zasłyszeliśmy. Co ważne, nie jest to zapamiętywane w sposób, jaki zapamiętujemy słówka ucząc się ich ze słownika – nasz mózg memoryzuje ich użycie w określonym kontekście, co jest gwarantem, że użyjemy je później w prawidłowy sposób.

Jak widzicie, jest wiele sposobów na poprawę mówienia. W powyższym artykule wielokrotnie wspomnieliśmy o słuchaniu audycji prowadzonych przez natywnych użytkowników języka angielskiego. Gdzie takowe możemy znaleźć? Możemy słuchać anglojęzycznych stacji radiowych przez internet, a także poszukać internetowych audycji, które nas interesują. Te ostatnie nazywamy mianem podcast, i są idealnym sposobem na „zajęcie nam uszu” podczas dojazdu do szkoły, uczelni, czy pracy. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj. Polecamy!

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0