Zaczynamy mówić w języku angielskim - praktyczne wskazówki i porady

Jak zacząć mówić w języku angielskim? Co należy robić, a czego najlepiej unikać?

MÓW
Zaczynamy mówić w języku angielskim - praktyczne wskazówki i porady

Jak zacząć mówić w języku angielskim?

Mówienie to werbalny proces komunikacji, w którym używamy narządów mowy do przekazania określonej treści lub informacji. Jest to proces tak naturalny i powszechny, że nie poświęcamy ani chwili na zastanowienie się, jak przebiega i na czym polega.

Warto odnotować, że podczas mówienia angażujemy inną część mózgu niż podczas pisania, dlatego też obydwie czynności przyniosą inny wynik, jeżeli zostaniemy poproszeni o napisanie wiadomości na dany temat i omówienie jej.

W języku angielskim, jeżeli jest to dla nas język nowy – to znaczy, nie jesteśmy natywnymi użytkownikami tego języka (nie używamy go od narodzin) - na początkowym etapie jego nauki naturalnym są problemy przy mówieniu. Dlaczego możemy mieć z tym problemy? Otóż nie jesteśmy jeszcze pewni co do struktur gramatycznych, czasy wydają się być przeszkodą nie do sforsowania, a szukając słówek w głowie często błądzimy i w efekcie nie możemy sobie przypomnieć tych, których akurat chcemy użyć. Zauważmy, że pisząc, mamy chwilę na zastanowienie, dobranie odpowiednich wyrażeń, czy też korektę tego, co już przelaliśmy na papier. Mówiąc, nie mamy takiej możliwości, a więc musimy działać mechanicznie – to, co zostało powiedziane, nie jest treścią, którą możemy skreślić i stworzyć na nowo.

Jak radzić sobie z mówieniem na początkowym etapie nauki języka angielskiego?

  • Przede wszystkim – nie stresujmy się. Początkujący w każdej sferze może mieć problemy i pewne uprzedzenia przed działaniem w polu, w którym nie nabył jeszcze odpowiedniego doświadczenia. Podobnie jest z mówieniem w obcym nam języku – nie palimy się do tego, ponieważ ktoś może sobie pomyśleć „jakie błędy on/ona popełnia”. W rzeczywistości nie powinniśmy się tym przejmować, gdyż trening czyni mistrza, a każdy przecież kiedyś zaczynał. Stwierdziliśmy, że trening czyni mistrza – rzeczywiście, nauka języka jest bardzo podobna do ćwiczenia mięśnia na siłowni. Mówiąc, czytając i słuchając, nasz mózg jest poddany doskonałemu treningowi. Jeżeli nie używamy obcego języka przez dłuższy czas, możemy zauważyć, że zaczynamy mieć pewne problemy, gdy ponownie zechcemy go użyć. Podobnie jest z mięśniami – długo nie trenowane, powoli, ale słabną.
  • Po drugie – podchodźmy do mówienia pewnie. To może nam tylko pomóc, gdyż pewność siebie w każdej sferze jest kluczem do sukcesu. Nawet, jeżeli mamy jeszcze pewne braki w znajomości języka angielskiego – nie znamy odpowiednich wyrażeń, słówek, nie dopracowaliśmy jeszcze czasów, czy nie mówimy płynnie, będąc pewnymi siebie zrobimy na rozmówcy zdecydowanie lepsze wrażenie i wspomniane braki po stronie językowej zejdą na dalszy plan. Możecie stwierdzić – „jak być pewnym siebie mówiąc w obcym języku, kiedy dopiero się zaczyna?”. Wspomniana pewność siebie związana jest z pierwszym punktem, a więc mówieniu „na luzie”. Gdy jesteśmy w stanie przełamać stres i podejść do mówienia bez tego szkodliwego czynnika, pewność siebie przyjdzie sama.
  • Wreszcie – róbmy pełny użytek z poznanych aspektów języka i nie przejmujmy się ewentualnymi błędami. Starajmy się je zapamiętać i wyeliminować. Mówienie to tak naprawdę idealny sposób na naukę języka. Po osiągnięciu określonego poziomu lingwistycznego, jesteśmy w stanie sami „wyłapać” popełniane przez nas błędy, dzięki czemu zapamiętamy je i nie popełnimy po raz drugi. Starajmy się również mówić dość płynnie. Początkowo będzie to trudne, ponieważ nie znamy jeszcze poszczególnych elementów języka na tyle dobrze, by mózg dostarczał je nam w nieprzerwany i niczym niezakłócony sposób. Z czasem jednak płynność, podobnie jak pewność siebie, przyjdzie sama, i zanim się obejrzymy, będziemy w stanie rozmawiać, opisywać, bądź prowadzić inną komunikację werbalną w dość płynny sposób.

A więc – mówmy, mówmy i jeszcze raz – mówmy! Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie udoskonalić naszą mowę. Zerknijcie również na artykuły odnośnie mówienia, które dla Was przygotowaliśmy. Dzięki nim nauka mówienia stanie się łatwiejsza i bardziej efektywna!

Wykonaliśmy pierwszy krok i nauczyliśmy się dość dobrze porozumiewać w języku angielskim? Szlifujmy tę umiejętność! Dowiedz się, co należy uczynić, by mówić lepiej.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0