Listening na egzaminie IELTS - radzimy jak się przygotować do słuchania

Ważną częścią egzaminu IELTS jest Listening – słuchanie. Ten artykuł poświęcony jest tej części testu – dowiecie się w nim na czym ona polega oraz jak się do niej przygotować w sposób efektywny.

SŁUCHAJ CERTYFIKATY
Listening na egzaminie IELTS - radzimy jak się przygotować do słuchania

Jak wygląda słuchanie na egzaminie IELTS?

Listening, czyli słuchanie na egzaminie IELTS zaprojektowane jest w celu weryfikacji naszej umiejętności słuchania w języku angielskim. Słuchanie składa się z czterech części. Pierwsza i druga z nich to słuchanie odnoszące się do sytuacji z życia codziennego – taki jest również język,w jakich są one przedstawione. Dwie pozostałe części to aktywność i życie akademickie. Innymi słowy, mówimy tu o różnorakich instrukcjach dla studentów, lecz także różnego rodzaju informacjach skierowanych w stronę studentów. Kolejnym elementem, o którym warto pamiętać, jest wykład. Listening na egzaminie IELTS trwa około 30 minut. Zostaje nam 10 minut na naniesienie odpowiedzi na przeznaczoną do tego kartę.

Egzamin taki zawiera zadania różnego typu. Są nimi uzupełnianie informacji w różnego rodzaju tekstach, zaznaczanie informacji i punktów na mapie, udzielanie odpowiedzi oraz zadania na wykresie.

Co warto podkreślić i zauważyć już teraz to fakt, iż słuchanie na tym egzaminie odbywa się tylko i wyłącznie jeden raz – w odróżnieniu od egzaminów ze słuchania chociażby na studiach filologii angielskiej. Co więcej, akcenty, w jakich prezentowane będą wypowiedzi, mogą się różnić – od brytyjskiego po australijski po kanadyjski. Trzeba zatem odpowiednio do takiego egzaminu podejść.

Jak przygotować się do słuchania?

Oto porady, dzięki którym listening na egzaminie IELTS nie będzie dla nas żadnym wyzwaniem:

 1. Starajmy się zapamiętać kluczowe informacje
  Ponieważ tekst słuchany jest tylko raz, musimy być maksymalnie skupieni i próbować „wyłapać” najważniejsze informacje, jakie są nam prezentowane. Umiejętność taką nabędziemy poprzez ćwiczenie słuchania w języku angielskim, co jest następnym punktem na tej liście.
 2. Słuchajmy, słuchajmy i nie przestawajmy słuchać!
  W ramach przygotowań do egzaminu, warto ćwiczyć słuchanie – nawet kiedy do takiego egzaminu nie podchodzimy (przynajmniej w najbliższej przyszłości), i tak warto słuchać materiałów w języku angielskim. Jak to uczynić? Włączmy radio, podcasty, lub inne źródła, z których zapoznamy się ze słowem mówionym w języku angielskim. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
 3. Czytajmy uważnie pytania i starajmy się przewidzieć odpowiedzi
  Zrozumienie pytania to ważny krok ku dobremu wynikowi. Zwróćmy uwagę, co jest od nas w danym zadaniu wymagane i dostosujmy się do tego. Jeżeli mamy do zaznaczenie dwie odpowiedzi, tyle właśnie zaznaczmy – nie jedną, ani nie trzy. Na podstawie pytań, możemy postarać się przewidzieć potencjalną odpowiedź – to ułatwi nam skupienie się na słuchaniu i wczucie w pozycję słuchającego.
 4. Słuchajmy do końca
  Często zdarza się, iż usłyszymy pewną frazę lub zdanie, które wydaje się zawierać odpowiedź na postawione w zadaniu pytanie. Wyłączamy się wtedy ze słuchania i zaznaczamy odpowiedź. Jest to często popełniany błąd, gdyż niejednokrotnie w zadaniach tego typu prawdziwa odpowiedź ukryta jest w kolejnym zdaniu. Nie dajmy się sprowokować i nie popełnijmy tego błędu!
 5. W razie wątpliwości, wybierzmy odpowiedź, którą podpowiada nam instynkt
  Instynkt to wielki atut, który potrafi doprowadzić do sukcesu – na egzaminie używajmy go jednak w ostateczności, kiedy nie wiemy, którą z odpowiedzi wybrać. Warto również wspomnieć, iż w wypadku, kiedy nie mamy pojęcia, którą odpowiedź zaznaczyć, strzelmy – w ten sposób mamy szansę na udzielenie poprawnej odpowiedzi.

Poznaj triki i porady dotyczące słuchania w języku angielskim, których nie usłyszysz od nauczyciela!

Nie zapomnij również sprawdzić innych artykułów odnoszących się do egzaminu IELTS i jego pozostałych części.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0