Jak napisać ogłoszenie w języku angielskim?

Ogłoszenie jest jedną z krótkich form wypowiedzi, mające na celu zwrócenie na coś uwagi, wywołanie określonej reakcji, czy też rozpropagowanie informacji. Dowiedzmy się zatem, jak poprawnie napisać ogłoszenie w języku angielskim.

PISZ
Jak napisać ogłoszenie w języku angielskim?

Ogłoszenie jest jedną z krótkich form wypowiedzi, mające na celu zwrócenie na coś uwagi, wywołanie określonej reakcji, czy też rozpropagowanie pewnej informacji. Z ogłoszeniem możemy spotkać się na ulicy, w gazecie, internecie, lecz także w szkole, a na lekcji języka angielskiego ogłoszenie jest ważnym elementem nauki pisania, który pomaga nam rozwinąć umiejętność przekazu informacji w krótkiej i zwięzłej formie. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem - jak napisać ogłoszenie po angielsku.

Ogłoszenie w języku angielskim

Pisząc ogłoszenie, szczególny nacisk należy położyć na jego zwięzłość i efektywność. Kluczowym jest, by czytający ogłoszenie już po kilku sekundach wiedział, jaki przekaz dane ogłoszenie ze sobą niesie. Dlatego też warto stworzyć nagłówek, który nie tylko przykuje uwagę, lecz także jasno określi, o co w ogłoszeniu chodzi. Przykładowymi nagłówkami będą: FLAT FOR RENT, LOST CAT, MAID LOOKING FOR A JOB (kolejnoMIESZKANIE NA WYNAJEM, ZAGNIĄŁ KOT, POKOJÓWKA POSZUKUJE PRACY). Nie mniej ważne są dane kontaktowe. Cóż bowiem, jeżeli napiszemy ogłoszenie o zaginięciu psa, jeżeli osoba, która go odnajdzie, nie będzie wiedziała, do kogo lub pod jaki numer się zgłosić? Pamiętajmy zatem również i o tej informacji.

Ponadto, pisząc ogłoszenie w języku angielskim, warto jest zachować styl, który zachęci znalazcę, kandydata na ogłaszane stanowisko, bądź innego adresata naszej wiadomości, do kontaktu z nami. Możemy to osiągnąć poprzez zwroty grzecznościowe, z góry dziękując za współpracę, bądź, w przypadku zguby, zamieszczenie informacji o przewidzianej nagrodzie dla znalazcy (najprostszym zwrotem o przewidzianej nagrodzie jest finder will be rewarded).

Najważniejsze w pisaniu ogłoszenia po angielsku jest jednak zawarcie kluczowych informacji w możliwie zwięzłej i krótkiej formie. Im krótsze i bardziej treściwe ogłoszenie, tym bardziej prawdopodobne, że nie będziemy długo czekać na odzew. Rzadko spotyka się limit słów w przypadku ogłoszenia. Jest to forma na tyle krótka, iż nie stosuje się zazwyczaj takiej wytycznej. Zwracajmy jednak uwagę na polecenie zadania, gdyż zdarzają się wyjątki i istnieje konieczność napisania nieco dłuższego ogłoszenia. W razie wątpliwości zwróćmy się z pytaniem do nauczyciela!

Przydatne zwroty

Jak już się dowiedzieliśmy, ogłoszenie ma na celu zwrócenie uwagi na jego przekaz – pomogą nam w tym pewne słownictwo oraz zwroty. Oto przykłady:

LOST ... – zgubiono ...
FLAT/ROOM FOR RENT – mieszkanie/pokój do wynajęcia
LOOKING FOR A FLATMATE – poszukuję współlokatora
LOOKING FOR A FLAT/ROOM – szukam mieszkania/pokoju
WORKERS NEEDED – poszukujemy pracowników
MAID/NURSEMAID/BUILDER etc. LOOKING FOR A JOB – pokojówka/opiekunka do dzieci/budowlaniec itp. szuka pracy
MISSING – zgubiony/zaginiony/przepadły
STOLEN – skradziony
HOLIDAY JOB OPPORTUNITY  praca wakacyjna
STUDENTS NEEDED – poszukujemy studentów

Przykładowe ogłoszenie

LOST SWEATSHIRT!

A black sweatshirt with two white stripes running along the sleeves has been lost. It was left at a local gym on Monday afternoon. Finder will be rewarded!
Contact number: 123456789, ask James
Thanks

Przeanalizujmy powyższe ogłoszenie. Jak na pierwszy rzut oka widać, jego forma jest bardzo zwięzła. Dzięki zapisaniu ogłoszenia przy użyciu tak niewielu słów mamy większe szanse na dotarcie do przypadkowego czytelnika, który nie poświęciłby kilku minut na przeczytanie długiej formy by dowiedzieć się, co jest przedmiotem ogłoszenia. Sam nagłówek zawiera najważniejszą informację – bluza została zgubiona. Dalsza część ogłoszenia to informacje bardziej szczegółowe, które z pewnością okażą się cenne dla kogoś, kogo uwagę przykuł sam nagłówek – być może osoba czytająca widziała porzuconą bluzę. W takim przypadku opis jej wyglądu, zawarty w dalszej części ogłoszenia, jest bodaj najważniejszą informacją. Podane jest również miejsce zguby oraz dzień, w którym do niej doszło. Informacje kontaktowe, które wieńczą ogłoszenie, są kluczem do odzyskania zagubionego przedmiotu.

Jak widzimy, ogłoszenie jest bardzo kompaktową formą, która niesie wszystkie niezbędne informacje w zaledwie dwóch – trzech zdaniach. Pamiętajmy, by zawrzeć je wszystkie, a nasze ogłoszenie z pewnością zostanie zauważone!

Zapraszamy również do przeczytania poradnika jak napisać notatkę w języku angielskim. Przydatne mogą okazać się słówka na poziomie A1 i A2.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0