So far vs by far – poznaj różnice

So far i by far to dwa dość popularne wyrażenia, które bywają niejednokrotnie mylone. W tym artykule dowiesz się, kiedy używać i co znaczy każdy z nich. Zapraszamy.

SŁOWNICTWO

So far vs by far – poznaj różnice

So far i by far są bardzo podobnie brzmiącymi angielskimi wyrażeniami, które oznaczają dwie zupełnie różne rzeczy. Zapamiętanie ich znaczeń jest kluczem do tego, by już nigdy ich ze sobą nie pomylić. A zatem – zapraszamy do nauki!

So far vs by far

Jak już wspomnieliśmy, omawiane tu zwroty mają dwa zupełnie różne znaczenia. So far oznacza „jak dotąd”, „dotychczas”, „do tej pory”:

I've done quite a lot so far. (Jak dotąd zrobiłem już całkiem dużo.)

We've met three times so far. (Do tej pory spotkaliśmy się trzy razy.)

I haven't had a chance to do this so far. (Jak dotąd nie miałem okazji tego zrobić.)

Jak widzimy, jest on wstawiamy najczęściej na końcu zdania.

By far oznacza „zdecydowanie”, „nieporównanie”, „wyraźnie”. W odróżnieniu od jego bliźniaczego zwrotu o innym znaczeniu, stawiamy go bezpośrednio przed określeniem, które używamy:

Jack is by far the most intelligent person in this group. (Jack jest zdecydowanie najbardziej inteligentną osobą w tej grupie.)

She's by far the most beautiful girl I've ever seen. (Ona jest zdecydowanie najpiękniejszą dziewczyną, jaką kiedykolwiek widziałem.)

This is by far the most colourful bench I've ever seen. (To jest zdecydowanie najbardziej kolorowa ławka, jaką w życiu widziałem.)

 

Jak pokazały powyższe przykłady, różnica między so far i by far jest bardzo wyraźna. Czy znacie różnice między konstrukcjami try to do i try doing? Jeżeli jeszcze się z nimi nie zapoznaliście, zapraszamy do lektury już teraz!

Anne Simons

0

0

0

0

0