Poznaj różnice między egzaminami FCE i CAE

Czy zastanawiałeś/aś się, jakie różnice występują między dwoma popularnymi egzaminami językowymi – FCE i CAE? Dowiesz się o nich w tym artykule.

CERTYFIKATY

Poznaj różnice między egzaminami FCE i CAE

Egzaminy FCE i CAE są do siebie bardzo zbliżone. Można o nich mówić jak o egzaminach bliźniaczych, ponieważ zawierają wiele punktów wspólnych – między innymi, są nimi rodzaje zadań, czas, jaki jest wyznaczony na poszczególne z nich, oraz ogólny zamysł tych egzaminów. Jakie występują między nimi różnice? Poniżej przedstawiamy 3 najważniejsze różnice między egzaminami FCE i CAE.

Różnice między egzaminami FCE i CAE

1. Różnica w stopniu zaawansowania

Egzamin FCE jest egzaminem na poziomie B2, natomiast CAE – C1. Oznacza to w praktyce, iż zadania w egzaminie FCE są nieco łatwiejsze, bo na poziomie średniozaawansowanym pod zaawansowany. Poziom C1, na jakim znajduje się egzamin CAE, to poziom biegłości językowej. Oznacza to większe wymagania od osoby zdającej, trudniejsze teksty, a także ogólny większy poziom zadań względem egzaminu FCE.

2. FCE składa się z 5 części, a CAE z 4

Różnica w ilości części obydwu egzaminów jeszcze do 2015 roku była elementem nieistniejącym – obydwa egzaminy składały się bowiem z 5 części. Na początku 2015 roku egzamin CAE został nieco przeprojektowany – części Reading i Use of English zostały scalone w jeden segment, co zaowocowało zmniejszeniem liczby części do 4. Czas na wykonanie ćwiczeń na egzaminie nie uległ zmianie.

3. Certyfikat CAE ma większą wagę niż certyfikat FCE

Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na stopień zaawansowania. W przypadku CAE, czyli poziomu C1, jest on bardziej atrakcyjny dla pracodawcy lub instytucji, aniżeli stopień B2, czyli poziom zaawansowania egzaminu FCE. Jeżeli zatem czujemy się na siłach, podejdźmy do egzaminu CAE. Jeżeli natomiast mamy jeszcze pewne wątpliwości, lepszym wyborem okaże się egzamin FCE.

 

Sprawdź swój poziom zaawansowania językowego na stronie, którą specjalnie do tego celu przygotowaliśmy! Nie zapomnij również przeczytać innych artykułów dotyczących egzaminów FCE i CAE.

Znasz już popularne idiomy w języku angielskim? Sprawdź się w quizie!

[1/9] Jak w języku angielskim brzmi popularne przysłowie: gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść?

Anne Simons

0

0

0

0

0