5 powodów, dla których warto uczyć się języka angielskiego poprzez oglądanie filmów

Nauka języka angielskiego odbywa się nie tylko wtedy, kiedy czytamy definicje lub uczęszczamy na wykłady. Języka tego możemy uczyć się na wiele sposobów – jednym z nich jest oglądanie anglojęzycznych filmów. W tym artykule prezentujemy pięć powodów, dla których warto uczyć się języka angielskiego w ten właśnie sposób.

SŁUCHAJ
5 powodów, dla których warto uczyć się języka angielskiego poprzez oglądanie filmów

Każdy z nas ma swoje preferowane sposoby na naukę języka. Niektórzy lubią tradycyjny sposób, w którym uczestniczymy my sami i książka, niektórzy lubią ćwiczyć język przez słuchanie i rozmowę z innymi, a jeszcze inni lubią łączyć przyjemne z pożytecznym – oglądać anglojęzyczne filmy i w ten właśnie sposób szlifować język angielski. Czy wiecie, dlaczego nauka języka angielskiego poprzez oglądanie filmów jest szczególnie wartościowa?

5 dobrych powodów, dla których warto uczyć się języka angielskiego poprzez oglądanie filmów

Na wstępie musimy dokonać pewnego rozróżnienia. Jeżeli nie rozumiecie jeszcze większości tego, co zostaje powiedziane w filmie, rekomendujemy włączenie angielskich napisów. Jeżeli natomiast bez większego problemu jesteście w stanie zrozumieć mówione kwestie w anglojęzycznym filmie, polecamy oglądać go bez jakichkolwiek napisów.

Warto również upewnić się, czy oglądamy produkcję, w której biorą udział tzw. native speakerzy – nie polecamy produkcji z innych zakątków świata, w których kwestie mówione w języku angielskim nie są dobrze dopracowane, a aktorzy lub lektorzy nie dają sobie z nimi do końca rady.

 1. Uczymy się języka w naturalny sposób.
  Co oznacza to stwierdzenie? Mamy tu na myśli naukę języka angielskiego w jego naturalnym środowisku – nie jest to co prawda równowartość przebywania wśród natywnych użytkowników tego języka, lecz z pewnością najbardziej naturalna metoda, jaką możemy uzyskać w naszym własnym domu. Możemy bowiem zaobserwować i usłyszeć język angielski mówiony przez osoby posługujące się językiem angielskim w taki sam sposób, w jaki my posługujemy się językiem polskim. Dzięki temu zaznajamiamy się z właściwą melodią języka, a do tego obserwujemy osobę, która mówi – jest to ważny aspekt, który zostaje pominięty w przypadku audycji typu podcast, radia, lub innych źródeł, z których mamy możliwość słuchania słowa mówionego bez możliwości równoczesnej obserwacji.
 2. Mamy dostęp do skarbnicy nowego słownictwa
  Ryzykujemy stwierdzenie, że z każdego anglojęzycznego filmu wyniesiemy nowe słownictwo – niezależnie od tego, na jakim poziomie zaawansowania się znajdujemy. Ten aspekt jest szczególnie ważny, jeżeli dopiero budujemy naszą bazę słownictwa – warto w trakcie oglądania takiego filmu mieć pod ręką słownik, smartfon, tablet, laptop, lub inne narzędzie, dzięki któremu w szybki sposób będziemy mogli sprawdzić nowo poznane słówko. Co ważne, zapisujmy sobie słowa, których jeszcze nie znamy – w przeciwnym razie szybko o nich zapomnimy.
 3. Ćwiczymy słuchanie, mówienie, gramatykę i słownictwo jednocześnie
  Czy nie brzmi to za dobrze, aby było prawdziwe? Otóż nie. W trakcie oglądania filmów anglojęzycznych zdecydowanie podnosimy naszą umiejętność rozumienia słowa mówionego, dzięki czemu stajemy się lepszymi słuchaczami. Podświadomie uczymy się również melodii języka, co korzystnie wpłynie na naszą umiejętność mowy. Konstrukcje i struktury gramatyczne również zostają „wchłonięte” przez nasz mózg, o czym przekonamy się przy następnej okazji, kiedy będziemy musieli wykazać się znajomością gramatyki języka angielskiego. Do tego, jak już wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, uczymy się nowego słownictwa – trudno znaleźć ćwiczenie, które wpływałoby na tak wiele aspektów języka.
 4. Zapoznajemy się z kulturą, zwyczajami i zachowaniami w państwach anglojęzycznych
  Zakładamy, iż film, który zamierzamy obejrzeć, jest produkcji zachodniej, najczęściej brytyjskiej lub amerykańskiej – w ten sposób korzyści językowe i kulturowe będą największe. Oglądając taki film, możemy zapoznać się z różnymi elementami kultury, zwyczajów i zachowań panujących w państwach anglojęzycznych. Aspekt ten ma ważniejsze znaczenie, aniżeli mogłoby się wydawać. Warto zdać sobie sprawę, iż na uzyskanie perfekcji językowej składają się nie tylko słownictwo, gramatyka i umiejętność mówienia, słuchania, czytania i pisania, ale również świadomość kulturowa, dzięki której bezproblemowo odnajdziemy się w kulturze zachodu, a gry słowne – puns – lub inne aspekty języka nacechowane kulturowo nie będą dla nas niczym nowym.
 5. Łączymy przyjemne z pożytecznym!
  Dla wielu z Was ten punkt może być najważniejszym powodem, dlaczego warto uczyć się języka angielskiego poprzez oglądanie anglojęzycznych filmów. Łączenie przyjemnego z pożytecznym jest niezwykle ważne nie tylko w sferze nauki – gdy mamy możliwość dokonania takiego zabiegu, nie mamy problemu z pracą, czy innymi czynnościami, które w przeciwnym razie mogłyby być mało interesujące, lub po prostu – nudne. Dzięki temu aspektowi nie mamy problemu z motywacją, by zabrać się do nauki języka angielskiego.

Czy macie ulubione filmy, które preferujecie oglądać w języku angielskim? Napiszcie o nich w komentarzach poniżej! Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z artykułem, w którym dowiecie się, czego najlepiej słuchać w języku angielskim, by odnieść możliwie największe korzyści językowe.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0