Jak zainteresować dziecko nauką języka angielskiego i je do niej zmotywować?

Bardzo rzadko do nauki zabieramy się chętnie – szczególnie w młodym wieku, kiedy otoczeni jesteśmy kolegami i koleżankami, mamy do dyspozycji różnego rodzaju gry i zabawy i ostatnią rzeczą, jaką chcemy robić, jest nauka. Jak zainteresować dziecko nauką języka angielskiego? Jak je do niej zmotywować? W tym artykule odpowiadamy na te pytania.

SŁOWNICTWO
Jak zainteresować dziecko nauką języka angielskiego i je do niej zmotywować?

Jak zainteresować dziecko nauką języka angielskiego i je do niej zmotywować?

Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach umiejętnością elementarną – gwarantuje nam ona mocniejszą pozycję na rynku pracy, ale ma znaczące korzyści nie tylko w tej sferze. Przede wszystkim umiemy porozumieć się z niemal każdą osobą na świecie – bowiem to właśnie język angielski jest najpopularniejszym językiem świata – a do tego w trakcie nauki tego języka rozwijamy horyzonty, ćwiczymy nasz mózg, i dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy. Jak sprawić, by nasza pociecha zainteresowała się nauką języka angielskiego i chętnie się do niej zabierała?

Dzieci w wieku 6-8 lat

Umysł dziecka w młodym wieku, aż do wieku nastoletniego, jest najbardziej chłonny. Warto wtedy zainicjować proces nauki języka, ponieważ im wcześniej zaczniemy, tym szybciej nasze dziecko zacznie rozumieć i umiejętnie korzystać z języka angielskiego.

Zainteresowanie dzieci nauką języka nie jest wbrew pozorom takie trudne. Co więcej, dzieci chętniej uczą się języków obcych aniżeli innych przedmiotów, które często postrzegają jako „mniej fajne”. Jak zatem sprawić, by nasze dziecko chętnie uczyło się języka angielskiego?

Przede wszystkim uczmy dziecko języka przez zabawę. Zabawa to naturalna forma rozrywki dla dzieci w młodym wieku – dlaczego więc nie wykorzystać tej formy interakcji do nauki języka? W ten sposób dziecko będzie postrzegało język angielski jako przyjazny przedmiot szkolny w późniejszych latach, a samo chętnie do takiej nauki przystąpi już w wieku sześciu lat. Do nauki przez zabawę najlepiej wykorzystać różnego rodzaju gry, piosenki, quizy, które nie tylko uczą dziecko języka, ale również rozwijają jego wyobraźnię.

Jeżeli nasze dziecko ma ulubioną bajkę, warto przedstawić mu jej angielską wersję z polskimi napisami. W ten sposób nasza pociecha zacznie rozpoznawać i przyswajać angielskie dźwięki i melodię języka, dzięki czemu nauka języka angielskiego stanie się dużo łatwiejsza i bardziej efektywna.

Dzieci w wieku 9-13 lat

Dzieci w przedziale wiekowym 9 do 13 lat uczą się języka angielskiego w bardziej świadomy sposób – mają najczęściej wyrobioną własną opinię na jego temat, a także upodobania lub preferencje, w jaki sposób najchętniej do jego nauki się zabierają.

Opisywany tu przedział wiekowy to wiek, w którym dzieci grają już w różnego rodzaju gry komputerowe. Jest to idealne narzędzie, dzięki któremu możemy wspomóc naukę języka angielskiego. W miarę możliwości, starajmy się zapewnić naszemu dziecku grę w angielskiej wersji językowej – w ten sposób sprawimy, iż będzie ono samodzielnie sprawdzało nieznane mu pojęcia, a rozmowy, słownictwo, zwroty i inne elementy języka, w tym gramatyka, zacznie podświadomie „wpływać” do głowy młodej osoby. Nie zdziwmy się zatem w przyszłości, kiedy nasz podopieczny zapytany, skąd zna pewne angielskie słowo, odpowie – „Poznałem/am je w grze komputerowej!”.

Oczywiście – nie pozwalajmy naszemu dziecku przesiadywać przed komputerem przez wiele godzin. Starajmy się dozować mu dostęp do komputera – dwie do trzech godzin dziennie, tak, aby nie zaniedbało ono ruchu ani kontaktu z rówieśnikami – nawet, jeżeli ich ulubiona gra odbywa się przez internet i przebywają ze sobą w wirtualnym świecie, nic nie zastąpi kontaktu na podwórku.

Czy aby na pewno gry komputerowe to dobry pomysł? Takie pytanie zapewne zadało sobie wielu z Was. Okazuje się, że taka forma rozrywki ma wiele zalet, a jeżeli nasze dziecko nie przesiaduje przed monitorem wielu godzin, liczba wad tej formy rozrywki sprowadza się do zera. Jak wykazały badania, gry komputerowe poprawiają zdolności myślenia, umiejętność podejmowania decyzji, przyspieszają refleks i uczą interakcji – liczba zalet jest znacznie dłuższa, a najważniejszą z nich jest potencjał, jakie gry niosą w sferze nauki języka obcego.

Dodatkowo, możemy próbować mówić w domu w języku angielskim – starajmy się jednak, by były to krótkie rozmowy, by dziecko nie zaniedbało nauki ojczystego języka, ani nie myliło pojęć występujących w obydwu językach – chyba, że dziecko wyrazi chęć dłuższych rozmów, wtedy jak najbardziej możemy jego/jej prośbę zrealizować.

Dzieci i młodzież powyżej 14 lat

Dzieci oraz młodzież powyżej 14 roku życia wie już, jakie korzyści niesie nauka języka angielskiego. Jeżeli nasze dziecko, które znajduje się w takim przedziale wiekowym, miało już styczność z językiem angielskim, nie musimy go zazwyczaj motywować by zajęło się nauką języka. Jeżeli natomiast nie miało do tej pory styczności z językiem angielskim, warto zapoznać je z korzyściami, jakie przyswojenie tego języka niesie.

Na szczęście dla nas, lista takich korzyści wydaje się być nieograniczona – możliwość kontaktu z ludźmi w innych krajach, swoboda podróżowania, znajomość wszechobecnych angielskich terminów... sami wiecie, jak zmotywować dziecko do nauki. Wkraczając w wiek młodzieńczy, osoba sama najczęściej zdaje sobie sprawę, że bez znajomości języka angielskiego trudno jest sobie poradzić w dzisiejszym świecie, w którym internet i globalizacja odgrywają coraz ważniejszą rolę.

Kiedy młoda osoba zna już język angielski na określonym poziomie, warto wprowadzić nowe sposoby nauki języka – zachęcamy do słuchania podcastów, czyli anglojęzycznych audycji na określone tematy, oglądania filmów anglojęzycznych z angielskimi napisami, oraz czytania anglojęzycznych materiałów – książek, artykułów, gazet itp. W razie wątpliwości co do słownictwa, struktur gramatycznych czy jakichkolwiek innych sfer języka angielskiego – ingless.pl to najlepsze źródło wiedzy!

Alternatywne metody nauki języków obcych, takie jak metoda Tomatisa, oferują inne podejście do nauki języka angielskiego, które może być bardziej odpowiednie dla niektórych osób. Metoda Tomatisa opiera się na teorii, że nasz mózg jest zdolny do nauki języków obcych, ale może potrzebować pomocy w osiągnięciu pełnej zdolności percepcji i produkcji dźwięków języka. W tym celu stosuje się specjalne ćwiczenia dźwiękowe, które mają pomóc w usprawnieniu pracy naszego ucha i mózgu. Metoda ta może być szczególnie skuteczna dla osób z trudnościami w nauce języków, takimi jak dysleksja czy dysortografia.

Pomóżmy naszemu podopiecznemu postawić pierwsze kroki w świecie języka angielskiego - odwiedź język angielski dla dzieci! Jeżeli Wasze dziecko uczy się języka angielskiego i chce sprawdzić, na jakim poziomie znajduje się jego/jej język angielski, zapraszamy pod ten adres, gdzie można w prosty sposób zweryfikować stopień znajomości języka angielskiego.

Dodaj komentarz
User 4
Marianna
około 7 lat temu

Jako mama udało mi się nauczyć Magdę języka angielskiego

Odpowiedz
User 4
Justyn Bronowski
około 8 lat temu

Ja jako matka udalo mi sie bo wyjechalam razem z corka do anglii nauka jezyka angielskiego w domu, po roku czasu smiga lepiej jak dorosly

Odpowiedz
User 4
Franka
około 8 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Ja postawiłam na znalezienie odpowiedniej szkółki językowej dla dzieci w mojej okolicy. W tym przypadku akurat korzystałam z wyszukiwarki langzie, dzięki temu mogłam poczytać opinie i szczegółowe opisy szkół. Wydaję mi się, że samo zainteresowanie dziecka nie wystarczy - trzeba sprawdzić, żeby się później nie zniechęciło. Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz
0
0
0 0 0