Zdrobnienia w języku angielskim - zasady, tworzenie i przykłady

Zdrobnienia występują w wielu językach - doskonale je znamy w naszym rodzimym języku, ale jak je tworzyć w języku angielskim? Jest to dość ciekawy i, na dłuższą metę, bardzo przydatny aspekt języka, któremu jednak nie poświęca się wiele czasu na zajęciach z języka angielskiego. Dlatego z pomocą przychodzimy my - jeżeli tworzenie zdrobnień w języku angielskim jest czymś, z czym chcecie się zapoznać, dobrze trafiliście.

SŁOWNICTWO

Zdrobnienia w języku angielskim - zasady, tworzenie i przykłady

Zdrobnienia w języku angielskim

Na wstępie trzeba zaznaczyć, iż zdrobnienia w języku angielskim nie są bardzo powszechne. Owszem, są one istotnym elementem języka, z którym można się od czasu do czasu spotkać, jednak nie są one spotykane tak często jak w innych językach, w tym w języku polskim. Odmianą języka angielskiego, w której mamy dość często do czynienia ze zdrobnieniami jest odmiana australijska, o której więcej przeczytacie poniżej. W pierwszej kolejności zapoznajmy się ze sposobami tworzenia zdrobnień.

Tworzenie zdrobnień w języku angielskim

Zdecydowanie najpopularniejszym ku temu sposobem jest dodanie przymiotnika little, small lub tiny przed rzeczownikiem, który chcemy zdrobnić. Wszystkie trzy określenia oznaczają „mały" lub „maleńki", które w połączeniu z rzeczownikiem zamieniają się w zdrobnienia:

Little town - miasteczko

Small boy - chłopczyk

Tiny boat - łódeczka

Kolejnym sposobem tworzenia zdrobnień w języku angielskim jest dołączenie końcówki -let do rzeczownika. Nie jest on spotykany tak często jak metoda przedstawiona powyżej, ale przynosi podobny rezultat:

Drop (kropla) + -let = droplet (kropelka)

Piglet - prosiaczek

Booklet - broszurka

W przypadku opisywania młodych określonych gatunków zwierząt, możemy użyć słowa cub, które następuje po nazwie zwierzęta lub całkowicie je zastępuje - wtedy należy użyć kontekstu, by doszukać się informacji, o jakie zwierzę chodzi. Należy jednak pamiętać, że słowo to możemy użyć z wybranymi gatunkami zwierząt:

Tiger cub - tygrysiątko

Cub - młode

Cat cub - kociątko

Zdrobnienia, których użyjemy wobec członków rodziny są natomiast dość popularne i często spotykane:

Mummy/mommy - mamusia

Daddy - tatuś

Granny - babcia

Grandpa - dziadziuś

Sonny - synek

Auntie - ciocia

Kiddy - dzieciaczek

Obok zdrobnień od pełnych nazw członków rodziny, dość popularne są zdrobnienia polegające na skracaniu imion. Co istotne, nie stosuje się ich jedynie wobec dzieci - w języku angielskim cechą charakterystyczną jest skracanie wielu elementów języka, w tym imion osób dorosłych:

Robert - Rob

Richard - Rick

William - Will

Pamiętajmy, że są imiona, które skraca się w sposób nieregularny:

Margaret - Peg

Elizabeth - Betty

Barbara - Babs


Na koniec poruszymy temat zdrobnień w australijskiej odmianie języka angielskiego. Jak już wspomnieliśmy, są one charakterystyczne, bowiem różnią się od zdrobnień, które przedstawiliśmy Wam do tej pory. Zdrobnienia te polegają na charakterystycznym skracaniu słów poprzez dodawanie końcówek typu -ie, -ies, oraz -y:

Football - footy (piłka nożna)

Breakfast - brekkie (śniadanko)

University - uni (uniwersytecik)

Relatives - rellies (krewni)

 

Jak można zauważyć, tłumaczenie zdrobnień bywa niekiedy kłopotliwe. W przypadku powyższych footy i rellies jest to wręcz niemożliwe, gdyż są to zdrobnienia typowe dla australijskiego angielskiego. Jest to zjawisko nieprzetłumaczalności, o czym przeczytacie pod podanym linkiem. Zapraszamy!

Anne Simons
Anne Simons

noerii aka emo toriel aka dziecko-kszak z katapulty.

8 miesięcy temu

a co zrobić z wyrazem "dżumka"? (tak, zdrobniłam nazwę choroby."

Anne Simons

alex

10 miesięcy temu

Jak będzie " mój wielorybek"?

Anne Simons

Jozio

11 miesięcy temu

no to jak bedzie dinozałrek ?? eeeehihihihi

Anne Simons

Zbysiu Jozio

10 miesięcy temu

Am .. po prostu "Dino"


0

0

0

0

0