Jak szybko nauczyć się języka angielskiego? – 5 praktycznych porad

Opanowanie języka angielskiego nie musi trwać latami. Osiągnięcie stopnia znajomości tego języka, na jakim jesteśmy w stanie porozumieć się z inną osobą, to przy dobrej strategii nauki kwestia kilku tygodni. W tym artykule zaprezentujemy Wam pięć praktycznych porad mówiących o tym, jak szybko nauczyć się języka angielskiego.

MÓW CZYTAJ SŁUCHAJ

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego? – 5 praktycznych porad

Nauka języka angielskiego trwa zazwyczaj latami. To prawda – opanowanie go w stopniu perfekcyjnym rzeczywiście zajmuje wiele lat, jednak nauka podstaw niezbędnych do efektywnej komunikacji może trwać znacznie krócej. O ile krócej? Zapraszamy do zapoznania się z pięcioma praktycznymi radami, dzięki którym dowiecie się, jak nauczyć się języka angielskiego w kilkadziesiąt dni.

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

Pamiętajmy, iż każdy podchodzi do nauki języka indywidualnie. Podobnie, każdy ma swoje własne preferencje co do ścieżki, którą obrać, by nauka przebiegła w najlepszy możliwy sposób. Poniższe punkty pozwolą Wam wybrać najlepszą strategię nauki języka angielskiego, która pozwoli zaznajomić się z nim w możliwie krótkim czasie.

1. Skoncentruj się na podstawach

Jeżeli zależy Ci na jak najszybszym przyswojeniu języka, nie zagłębiaj się w zagadnienia, których zrozumienie wymaga pewnego stopnia znajomości języka – w ten sposób tracisz cenny czas, który należy poświęcić na naukę podstaw. Zaawansowane struktury i inne zagadnienia, które poznaje się na dalszym etapie nauki języka, z czasem „przyjdą” same.

2. Ucz się gramatyki zwrotami, nie skupiaj się na konstrukcjach

Jest to punkt, który bardzo rzadko poruszany jest w szkole lub na dalszym etapie nauki. Ucząc się gramatyki całymi zwrotami, w których zawarte są konstrukcje, zapamiętujemy zdania i jesteśmy w stanie skonstruować nowe według wzoru, który pamiętamy – nie znaczy to, że nauka konstrukcji jest złym podejściem, od którego należy odejść. Jest to jak najbardziej dobra strategia, do której zachęcamy, jednak jeżeli zależy Ci na szybkiej nauce języka, lepiej skupić się na nauce zwrotów jako szablonów gramatycznych, które przy odpowiednim podejściu wchodzą do głowy zaskakująco łatwo.

3. Ucz się słownictwa

Jeżeli jest jeden aspekt języka, który ułatwia komunikowanie się z drugą osobą, tym aspektem jest słownictwo. Jak powszechnie wiadomo, komunikacja w języku angielskim jest możliwa nawet bez znajomości gramatyki – elementem, który jest niezbędny do przekazania pewnej informacji, jest słownictwo. Jednak gramatyka, a nawet jej podstawy, w znaczny sposób ułatwiają komunikację i sprawiają, że nasz przekaz jest bardziej zrozumiały dla naszego rozmówcy. Już jednak podstawowe słownictwo umożliwia nam skuteczną komunikację, czego nie możemy powiedzieć o znajomości jedynie gramatyki, która bez wsparcia słówkami nie będzie narzędziem użytecznym.

4. Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz – słuchaj

Słuchając, adaptujemy nasz mózg do nowego języka. Uczymy się w ten sposób jego melodii, jesteśmy w stanie więcej zrozumieć, a przy okazji zapoznajemy się z nowym słownictwem (którego niejednokrotnie jesteśmy w stanie nauczyć się z samego kontekstu) i strukturami gramatycznymi. Słuchanie jest jednak efektywne dopiero wtedy, kiedy posiadamy już pewne podstawy, dlatego podjęcie tego kroku jest zalecane na etapie, kiedy jesteśmy już w stanie zrozumieć pewne porcje materiału w języku angielskim. Pamiętajmy jednak o tym punkcie, gdyż jest to nieoceniona droga do szybkiej nauki języka.

5. Nie poddawaj się!

Najgorszym, co może przytrafić się w trakcie nauce języka, a w szczególności na początkowym etapie jego nauki, jest zniechęcenie bądź utrata wiary w swoje możliwości. To właśnie przez nie wiele osób poddaje się – czy, jak powiedzielibyśmy w języku angielskim – throw in a towel – ponieważ efektów nie widać, a na naukę trzeba poświęcić pewną ilość czasu. Ucząc się czegokolwiek – gry na instrumencie, nowego sportu, czy też gotowania – początkowe etapy nauki nigdy nie są łatwe. Fałszujemy, upadamy, a nasze danie nie wychodzi, ponieważ za krótko trzymaliśmy je na ogniu – podobnie bywa z nauką języka, lecz trzeba pamiętać o jednym – początki zawsze są trudne, a trening czyni mistrza!
 

Co dalej?

Pomyślmy o wykonaniu następnego kroku. Poznawszy język angielski w stopniu komunikatywnym, należy pielęgnować umiejętność komunikacji oraz ją rozwijać. Najlepszym ku temu pomysłem jest możliwie częste rozmawianie – ustnie bądź w formie pisemnej – z naszym językowym partnerem bądź partnerami. Często jednak zdarza się, iż takowego nie posiadamy, lub nasi znajomi niechętnie podchodzą do tego tematu ze względu na brak wystarczających umiejętności językowych lub po prostu niechęć do "skompromitowania się" przy bliskiej osobie. Kiedy już uda się nam przekonać osobę do rozmów w języku angielskim, postarajmy się go używać możliwie często. W ten sposób nasz lingwistyczny mięsień otrzyma wystarczającą porcję treningu, by dobrze się rozwijać.

W sytuacji, kiedy jesteśmy "rodzynkiem" i nikt z naszych znajomych nie uczy się języka angielskiego, bądź przekonanie ich do jego używania okazało się niemożliwe, skorzystajmy z dobrodziejstw, jakie niesie internet. W sieci istnieją tysiące stron, na których możemy porozmawiać z ludźmi z całego świata. Inną możliwością, która wydaje się jeszcze lepsza, jest rozmowa przez Skype lub inne czaty wykorzystujące mikrofon w urządzeniu, którego używamy. Jakąkolwiek drogę wybierzemy, możemy mieć pewność, iż nasze umiejętności językowe wraz z pewnością siebie w używaniu języka wzrosną.
 

Chcesz spróbować porozmawiać w języku angielskim? Wykorzystaj w tym celu komentarze poniżej – Twoja wiadomość z pewnością nie pozostanie bez odzewu.

 

Wspomnieliśmy, jak ważną rolę w procesie nauki języka angielskiego odgrywa słuchanie – zapoznajcie się z artykułem, w którym przedstawiamy kilka rad, dzięki którym nauczycie się słuchać efektywniej.

Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na te pytania! Rozwiąż quiz!

[1/5] Przetłumacz zdanie "I am washing my hands":

Anne Simons
Anne Simons

Stefa

8 dni temu

4 i 5 porada chyba dla mnie najważniejsza słuchaj i się nie poddawaj. ja słucham Hymana Freemana na jaksiemaszpolsko.com i mam nadzieję, że już niedługo będę mówić swobodnie po angielsku.

Anne Simons

Qwertyś

3 miesiące temu

Ale bzdety kto wam w to uwierzy. Żeby się nauczyć trza czasu a nie jakisch idiotycznych punkcików.

Anne Simons

Michał

8 miesięcy temu

Uhuhuju ile tu reklam w komentarzach. Zalosni jesteście pracownicy tych szkol czy portali. Udajecie klientów i teorzycie swój marketing szeptany.

Anne Simons

kasia

około rok temu

jedziem do radomia

Anne Simons

zosia

około rok temu

nic nie pomaga

Anne Simons

Edyta

około rok temu

W moim przypadku pomógł profesjonalny kurs języka angielskiego w szkole Avalon School of English w Radomiu.
Nigdy nie myślałam, że nauka tego języka obcego może być tak przyjemna.

Anne Simons

Tobiasz

około rok temu

Cały ból w moim przypadku to było zawsze mówienie... Potworny problem, klucha w gardle, niemożność sklecenia prostego zdania w rozmowie np. z zagranicznym turystą pytającym o drogę. Radzono mi wyjazd za granicę jako remedium, ale przerażała mnie perspektywa językowej bezradności na obcej ziemi :/ Zdecydowałem się spróbować immersji, siostra podsunęła mi ofertę Just Speak i to była duża zmiana. Cztery dni w anglojęzycznym otoczeniu dało naprawdę bardzo dużo. Jeszcze nie byłem w Londynie, ale planuję na wiosnę się wybrać i jestem przekonany, że z dogadaniem się nie będzie kłopotu. Po prostu się odblokowałem.

Anne Simons

mika

ponad rok temu

ja nigdy nie potrafiłam się systematycznie uczyć, uczyłam się tylko przed sprawdzianami. Dopiero jak poszłam do szkoly lincoln w krakowie usiałam uczyć się na każde zajęcia i taka systematyczność pozwoliła mi dobrze nauczyć się angielskiego

Anne Simons

Ola

ponad rok temu

Ja teraz staram się systematycznie uczyć, u nas na uczelni http://ignatianum.edu.pl/ będzie prowadziła osoba z zagranicy mówiąca biegle po angielsku, myślę że rozumienie ze słuchu jest ważne dlatego się przejdę

Anne Simons

sara

ponad rok temu

Ja zawsze miałam problem z angielsim. Zadne fiszki czy powtarzanie słowek mi nie pomagały - chyba tez brak mobilzacji ;) ostatanio zapisałam sie na kurs w empik scholl i jest wreszcie wymarzony efekt ! Po semestrze porafie weszczniesz sie wypowiadać - to dzięki wspaniałym lektora . Jak szukacie dobrej szkoły to naprawdę tutaj można sie duzo nauczyć

Anne Simons

norkos

ponad rok temu

sluchanie jest na pewno ważne, ale bez rozmów i używania w praktyce to ciezko się jezyka nauczyć, mi sie tez wydało ze dobrze znam angielski, bo sporo rozumiałem jak słuchałem filmów czy coś tam czytłem ale jak przysżło co do czego to na rozmowie o pracę pustka w głowie, nie potrafiłem znaleźć słów i dobrze ich użyć, to był ja kkubeł zimnej wody, wrociłem do domy i zacząłem szukać wskazówek o co pytają na rozmowach, chciałem znaleź jakies zajęcia ale nie takie gdzie w kółko tłuką present simple, poszperałem w necie i udąło mi sie znaleźć job interwiew club w speakup, w sam raz da mnie, pszygotowują właśnie do taikich rozmów, uczą jak przygotować cv i lm po angielsku, na następnej rozmowie już się nie mam zamiaru zbłaźnić

Anne Simons

teddy

ponad rok temu

Osłuchanie się jest na pewno wazne, zreszta przeciez tak się ucza dzieci języka, u dorosłych jest podobnie, w speak upie jest strefa słuchacza i mozna się osłuchać z językiem, póxniej w nauce jest dużo łatwiej


0

0

0

0

0