Jak szybko nauczyć się języka angielskiego? – 5 praktycznych porad

Opanowanie języka angielskiego nie musi trwać latami. Osiągnięcie stopnia znajomości tego języka, na jakim jesteśmy w stanie porozumieć się z inną osobą, to przy dobrej strategii nauki kwestia kilku tygodni. W tym artykule zaprezentujemy Wam pięć praktycznych porad mówiących o tym, jak szybko nauczyć się języka angielskiego.

MÓW CZYTAJ SŁUCHAJ
Jak szybko nauczyć się języka angielskiego? – 5 praktycznych porad

Nauka języka angielskiego trwa zazwyczaj latami. To prawda – opanowanie go w stopniu perfekcyjnym rzeczywiście zajmuje wiele lat, jednak nauka podstaw niezbędnych do efektywnej komunikacji może trwać znacznie krócej. O ile krócej? Zapraszamy do zapoznania się z pięcioma praktycznymi radami, dzięki którym dowiecie się, jak nauczyć się języka angielskiego w kilkadziesiąt dni.

Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

Pamiętajmy, iż każdy podchodzi do nauki języka indywidualnie. Podobnie, każdy ma swoje własne preferencje co do ścieżki, którą obrać, by nauka przebiegła w najlepszy możliwy sposób. Poniższe punkty pozwolą Wam wybrać najlepszą strategię nauki języka angielskiego, która pozwoli zaznajomić się z nim w możliwie krótkim czasie.

 1. Skoncentruj się na podstawach
  Jeżeli zależy Ci na jak najszybszym przyswojeniu języka, nie zagłębiaj się w zagadnienia, których zrozumienie wymaga pewnego stopnia znajomości języka – w ten sposób tracisz cenny czas, który należy poświęcić na naukę podstaw. Zaawansowane struktury i inne zagadnienia, które poznaje się na dalszym etapie nauki języka, z czasem „przyjdą” same.
 2. Ucz się gramatyki zwrotami, nie skupiaj się na konstrukcjach
  Jest to punkt, który bardzo rzadko poruszany jest w szkole lub na dalszym etapie nauki. Ucząc się gramatyki całymi zwrotami, w których zawarte są konstrukcje, zapamiętujemy zdania i jesteśmy w stanie skonstruować nowe według wzoru, który pamiętamy – nie znaczy to, że nauka konstrukcji jest złym podejściem, od którego należy odejść. Jest to jak najbardziej dobra strategia, do której zachęcamy, jednak jeżeli zależy Ci na szybkiej nauce języka, lepiej skupić się na nauce zwrotów jako szablonów gramatycznych, które przy odpowiednim podejściu wchodzą do głowy zaskakująco łatwo.
 3. Ucz się słownictwa
  Jeżeli jest jeden aspekt języka, który ułatwia komunikowanie się z drugą osobą, tym aspektem jest słownictwo. Jak powszechnie wiadomo, komunikacja w języku angielskim jest możliwa nawet bez znajomości gramatyki – elementem, który jest niezbędny do przekazania pewnej informacji, jest słownictwo. Jednak gramatyka, a nawet jej podstawy, w znaczny sposób ułatwiają komunikację i sprawiają, że nasz przekaz jest bardziej zrozumiały dla naszego rozmówcy. Już jednak podstawowe słownictwo umożliwia nam skuteczną komunikację, czego nie możemy powiedzieć o znajomości jedynie gramatyki, która bez wsparcia słówkami nie będzie narzędziem użytecznym.
 4. Słuchaj, słuchaj i jeszcze raz – słuchaj
  Słuchając, adaptujemy nasz mózg do nowego języka. Uczymy się w ten sposób jego melodii, jesteśmy w stanie więcej zrozumieć, a przy okazji zapoznajemy się z nowym słownictwem (którego niejednokrotnie jesteśmy w stanie nauczyć się z samego kontekstu) i strukturami gramatycznymi. Słuchanie jest jednak efektywne dopiero wtedy, kiedy posiadamy już pewne podstawy, dlatego podjęcie tego kroku jest zalecane na etapie, kiedy jesteśmy już w stanie zrozumieć pewne porcje materiału w języku angielskim. Pamiętajmy jednak o tym punkcie, gdyż jest to nieoceniona droga do szybkiej nauki języka.
 5. Nie poddawaj się!
  Najgorszym, co może przytrafić się w trakcie nauce języka, a w szczególności na początkowym etapie jego nauki, jest zniechęcenie bądź utrata wiary w swoje możliwości. To właśnie przez nie wiele osób poddaje się – czy, jak powiedzielibyśmy w języku angielskim – throw in a towel – ponieważ efektów nie widać, a na naukę trzeba poświęcić pewną ilość czasu. Ucząc się czegokolwiek – gry na instrumencie, nowego sportu, czy też gotowania – początkowe etapy nauki nigdy nie są łatwe. Fałszujemy, upadamy, a nasze danie nie wychodzi, ponieważ za krótko trzymaliśmy je na ogniu – podobnie bywa z nauką języka, lecz trzeba pamiętać o jednym – początki zawsze są trudne, a trening czyni mistrza!

Co dalej?

Pomyślmy o wykonaniu następnego kroku. Poznawszy język angielski w stopniu komunikatywnym, należy pielęgnować umiejętność komunikacji oraz ją rozwijać. Najlepszym ku temu pomysłem jest możliwie częste rozmawianie – ustnie bądź w formie pisemnej – z naszym językowym partnerem bądź partnerami. Często jednak zdarza się, iż takowego nie posiadamy, lub nasi znajomi niechętnie podchodzą do tego tematu ze względu na brak wystarczających umiejętności językowych lub po prostu niechęć do "skompromitowania się" przy bliskiej osobie. Kiedy już uda się nam przekonać osobę do rozmów w języku angielskim, postarajmy się go używać możliwie często. W ten sposób nasz lingwistyczny mięsień otrzyma wystarczającą porcję treningu, by dobrze się rozwijać.

W sytuacji, kiedy jesteśmy "rodzynkiem" i nikt z naszych znajomych nie uczy się języka angielskiego, bądź przekonanie ich do jego używania okazało się niemożliwe, skorzystajmy z dobrodziejstw, jakie niesie internet. W sieci istnieją tysiące stron, na których możemy porozmawiać z ludźmi z całego świata. Inną możliwością, która wydaje się jeszcze lepsza, jest rozmowa przez Skype lub inne czaty wykorzystujące mikrofon w urządzeniu, którego używamy. Jakąkolwiek drogę wybierzemy, możemy mieć pewność, iż nasze umiejętności językowe wraz z pewnością siebie w używaniu języka wzrosną.

Chcesz spróbować porozmawiać w języku angielskim? Wykorzystaj w tym celu komentarze poniżej – Twoja wiadomość z pewnością nie pozostanie bez odzewu.

Wspomnieliśmy, jak ważną rolę w procesie nauki języka angielskiego odgrywa słuchanie – zapoznajcie się z artykułem, w którym przedstawiamy kilka rad, dzięki którym nauczycie się słuchać efektywniej.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0