5 porad, jak dobrze przygotować się do egzaminu z czytania w języku angielskim

Ucząc się języka angielskiego, na pewnym etapie zostaniemy poddani weryfikacji naszych umiejętności – sprawdzianami takimi będą egzamin gimnazjalny, matura, a jeżeli zdecydujemy się pójść na studia związane z językiem angielskim, słowo sesja nie będzie nam niczym obcym.

CZYTAJ
5 porad, jak dobrze przygotować się do egzaminu z czytania w języku angielskim

Słowo egzamin pociąga za sobą negatywne emocje – każdy chyba kojarzy je z trudny wyzwaniem, kiedy to udamy się do pewnej sali, w której stawimy czoła wymagającemu materiałowi. Egzamin z czytania jest elementem egzaminu z języka angielskiego, w którym sprawdzona zostanie nasza umiejętność czytania w języku angielskim.

Wiele osób uważa taki egzamin za niezwykle trudny – nasza interpretacja może różnić się od interpretacji autora zadań, przez co nasze odpowiedzi mogą być błędne, możemy nie zrozumieć czytanego tekstu... obaw może być wiele. Dzięki naszej pomocy obawy te pójdą w zapomnienie, a egzamin okaże się bułką z masłem!

5 porad, jak dobrze przygotować się do egzaminu z czytania w języku angielskim

  1. Zaczynając przygotowania do egzaminu, przypomnijmy sobie to, co zostało powiedziane na zajęciach z czytania. Bardzo prawdopodobnym jest, że osobą układającą zadania, z którymi spotkamy się na egzaminie, będzie osoba prowadząca nasze zajęcia z czytania – w takim przypadku będzie ona również stosowała się do tego, co zostało powiedziane na zajęciach. Jest to bardzo ważne – dzięki tej strategii zdecydowanie zwiększamy swoje szanse na sukces.
  2. Czytajmy tekst przynajmniej dwukrotnie. Za pierwszym razem przeczytajmy go dość szybko, by zaznajomić się z jego ogólnym przekazem (w języku angielskim słowem oznaczającym ogólny przekaz jest słowo gist, a pobieżne zapoznanie się z tekstem – skimming through the text ), a za drugim przeczytajmy go dogłębnie, by zapoznać się z każdym wspomnianym aspektem. Dzięki temu zmaksymalizujemy swoje szanse na poprawne odpowiedzi na pytania.
  3. Odrzucając odpowiedzi, upewnijmy się, czy nie ma ukrytego haczyka. Niejednokrotnie zdarza się, że pytania błahe, na które odpowiedź udzielimy w ciągu dwóch sekund, są pytaniami podchwytliwymi. W takim przypadku warto upewnić się, czy nie ma w nich ukrytego haczyka. Zabieg taki nie potrwa długo, a może pozwolić nam uchronić się przed błędną odpowiedzią, która w ogólnym rozrachunku może okazać się dość bolesna.
  4. Czytając, skupmy się w stu procentach i nie pozwalajmy się rozproszyć. Nie rozglądajmy się po sali, nie ma to najmniejszego sensu – czyjeś odpowiedzi mogą być błędne, a kiedy zostaniemy przyłapani na próbie ściągania, może okazać się, że przegapiliśmy naszą jedyną szansę na pozytywny wynik egzaminu. Skupmy się w najwyższym możliwym stopniu i pozwólmy wyobraźni wczuć się w treść, która jest naszym zadaniem. Dzięki procesowi imersji mamy większe szanse na prawidłowe odpowiedzi oraz dostrzeżenie pewnych aspektów, których moglibyśmy nie zauważyć w przypadku czytania tekstu bez pełnego zaangażowania.
  5. Nie stresujmy się! Stres to największy wróg każdego, kto podchodzi do egzaminu. Stresując się, podejmujemy często złe decyzje, które pociągają za sobą kolejne... dochodzi do pełnego efektu domina. Kiedy podejdziemy do egzaminu z czytania na spokojnie, mamy zdecydowanie większe szanse na prawidłowe zrozumienie tekstu i udzielenie poprawnych odpowiedzi. Pamiętajcie – im mniej stresu, tym lepszy wynik!

Czytanie jest idealnym połączeniem przyjemnego z pożytecznym. Zapoznaj się z siedmioma powodami, dla których warto czytać w języku angielskim.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0