Gramatyka angielska: who i whom

Zaimki who i whom to jedna z tych rzeczy w języku angielskim, które mogą sprawiać pewne trudności. Są one do siebie bardzo podobne, więc w czym tkwi różnica, jeżeli chodzi o ich znaczenie i użycie? Przeczytacie o tym poniżej.

GRAMATYKA
Gramatyka angielska: who i whom

Who czy whom?

Zaimki who i whom to jeden z aspektów języka angielskiego, który może sprawiać pewne trudności. Są one do siebie bardzo podobne, więc w czym dokładnie tkwi różnica, jeżeli chodzi o ich znaczenie i użycie? Na lekcjach i zajęciach z języka angielskiego poświęca się im mało czasu – często za mało – przez co często mamy wątpliwości którego i w jakiej sytuacji użyć. Jeżeli Ty również masz pewne wątpliwości co do omawianych tu zaimków, dobrze trafiłeś/aś – za chwilę wszystko stanie się jasne.

W przeciwieństwie do sposobów omawiania zaimków who i whom, z jakimi możecie spotkać się na zajęciach z języka angielskiego w szkole lub na uczelni, my wytłumaczymy Wam różnice co do ich użycia w zupełnie inny sposób. Jest on znacznie prostszy i bardziej efektywny.

Who i whom - znaczenie

Zacznijmy od znaczenia – who oznacza „kto", natomiast whom - „kogo". Podobnie jak w języku polskim, również w języku angielskim zaimek who odnosi się do podmiotu zdania, natomiast whom do osoby znajdującej się w dopełnieniu.

Zdanie główne

I like cats. - Lubię koty.

Pytania do zdania głównego

Who likes cats? - Kto lubi koty? - W pytaniu użyjemy who, ponieważ pytamy się o podmiot – kto lubi koty.
Whom do you like? - Kogo/co lubisz? - W tym pytaniu użyjemy whom, ponieważ pytamy się o dopełnienie – kogo/co lubisz.

Jeżeli powyższa reguła nie jest wystarczająco jasna i nie do końca tłumaczy użycie zaimków who i whom, na koniec zachowaliśmy asa w rękawie (a trick up our sleeve – warto zapamiętać!).

Zasada użycia who i whom

W języku angielskim istnieje pewna zasada, z której i my możemy skorzystać. Zaimek whom, podobnie jak him, kończy się na „m”. Rozważając pytanie, które zamierzacie zadać, postawcie sobie najpierw inne pytanie – czy odpowiedzią na pytanie będzie he, czy him? Jeżeli odpowiedzią będzie he, użyjemy who, natomiast jeśli odpowiedź będzie brzmiała him, użyjemy whom:

I invited him. - Zaprosiłam go.
Whom did you invite? → him.

Mamy nadzieję, że teraz różnica między zaimkami who i whom jest jasna. Zapraszamy również do lektury artykułu o różnicy słów this i that oraz do zapoznania się z nazwami członków rodziny w języku angielskim.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0