Gramatyka angielska: this i that

Jaka jest różnica pomiędzy słowami this i that? W jakich sytuacjach ich używać? Jeżeli chcecie się tego dowiedzieć, dobrze trafiliście.

GRAMATYKA
Gramatyka angielska: this i that

This czy that? Które z tych słów użyć, kiedy coś wskazujemy? Zadane tu pytanie, mimo że może wydawać się proste, wcale takie do końca nie jest – wielu z nas bowiem je sobie czasem zadaje. Jaka jest różnica pomiędzy słowami this i that? W jakich sytuacjach ich używać? Jeżeli chcecie się tego dowiedzieć, dobrze trafiliście.

Słowo this oznacza „to" i „ten", natomiast that „tamto" i „tamten". Teoretycznie takie wytłumaczenie powinno załatwić sprawę – wszystko na pierwszy rzut oka wydaje się jasne.

This is Tom. - To jest Tom.
That car is nice. - Tamten samochód jest niezły.

This

Słowo this użyjemy, kiedy wskazujemy na coś, co znajduje się blisko nas. Mówiąc o sytuacjach, this użyjemy mówiąc o sytuacjach, które nas dotyczą.

This desk is too low! - To biurko jest za niskie!
I didn't realise this would be so difficult. - Nie zdawałem sobie sprawy, że to będzie takie trudne.
This car here is mine. - Ten samochód stojący tutaj jest mój.

That

That używamy, kiedy wskazujemy na coś, co jest daleko bądź nas nie dotyczy. Słowa tego użyjemy również wtedy, kiedy pokazujemy kilka rzeczy i chcemy je od siebie odróżnić – wtedy słowo that może wystąpić z this:

This I don't like, but that I would welcome. - To mi się nie podoba, z kolei tamto wręcz przeciwnie.
That dog on the bridge is large! - Tamten pies na moście jest wielki!
That situation doesn't bother me. - Ta sytuacja mnie nie obchodzi.

Istnieje reguła, która może znacznie ułatwić zapamiętanie, którego słowa w danej sytuacji użyć. Jeżeli obiekt bądź osoba znajduje się here – tutaj – użyjemy this. Jeżeli z kolei mówimy o czymś there – tam – użyjemy that.

Na początku stwierdziliśmy jednak, że użycie this i that nie jest do końca takie proste. Mamy tu na myśli codziennie użycie języka angielskiego, gdzie, szczególnie w przypadku amerykańskiej jego odmiany, zauważymy liczne przypadki łamania powyższych reguł – o ile Brytyjczycy dość sztywno się ich trzymają i używają wręcz „książkowo”, o tyle Amerykanie często od nich odchodzą, co można zaobserwować również w przypadku omawianych tu słów. Nie zdziwcie się więc, jeżeli spotkacie się z sytuacją, kiedy ktoś pokazując na coś znajdującego się bezpośrednio przy nim/niej, użyje słowa that.

Do czy does? Dowiedz się, jak i kiedy używać wymienione operatory. Nie zapomnij również sprawdzić, jaka różnica występuje między zaimkami wskazującymi these i those!

Dodaj komentarz
User 4
foo
prawie 5 lat temu

"This I don't like, but that I would welcome."
To zdanie jest gramatyczne, ale BARDZO nienaturalne. Reasumując, koń by się uśmiał Panie Expercie:-)

Odpowiedz
0
0
0 0 0