Gramatyka angielska: unless – poznaj znaczenie i użycie popularnego spójnika

Spójnik unless bardzo często pojawia się w języku angielskim. Czy wiemy jakie ma znaczenie i kiedy go używać? Zapraszamy do nauki!

GRAMATYKA

Gramatyka angielska: unless – poznaj znaczenie i użycie popularnego spójnika

Gramatyka angielska - spójnik unless

Słowo unless bywa dość enigmatyczne jeżeli jeszcze nie mieliśmy okazji się z nim zapoznać. Jest to w praktyce spójnik, który zastępuje nieco dłuższe wyrażenie, o którym dowiecie się za chwilę. Co dokładnie znaczy słowo unless i kiedy go używać?

Unless - znaczenie

Znaczenie tego słowa to „jeżeli nie” oraz, w niektórych sytuacjach, „chyba, że”. Unless powstaje w wyniku połączenia słów if not i ma takie same znaczenie. Przyjrzyjmy się następującym przykładom:

Unless I tell you to do that, don't do that. (Jeżeli nie powiem ci, żebyś to zrobił, nie rób tego.)

Unless Jack gets tired, we'll continue on. (Jeżeli Jack się nie zmęczy, będziemy kontynuować.)

Wspomnieliśmy również o znaczeniu „chyba, że”, które może wystąpić w określonych sytuacjach. Dzieje się tak, kiedy w pierwszej części zdania zawrzemy pewne przeczenie:

This device should not be used unless an emergency occurs. (To urządzenie nie powinno być używane, chyba, że w sytuacji awaryjnej.)

Użycie

Użycie spójnika unless to przede wszystkim zdania warunkowe. Jest to bardzo użyteczne słowo, które zastępuje if not, i które pojawia się dość często w mowie potocznej. Używając tego słowa musimy jednak pamiętać, że zawiera ono w sobie przeczenie – nie popełnijmy błędu podwójnego przeczenia, to znaczy przeczenia w tej samej części zdania, w której znajduje się omawiany spójnik:

Unless Jack gets tired, we'll continue on.

Unless Jack doesn't get tired, we'll continue on.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z przydawkami i partykułami wzmacniającymi w języku angielskim.

Sprawdź, czy znasz odpowiedzi na te pytania! Rozwiąż quiz!

[1/5] Przetłumacz zdanie "I am washing my hands":

Anne Simons
Anne Simons

Moc

około rok temu

Jest moc!


0

0

0

0

0