Gramatyka angielska: one, ones, another, another one – zaimki i określniki

W języku angielskim dość często spotykamy się ze słowami one, ones, another i another one – czym one tak naprawdę są i kiedy należy ich używać? Specjalnie dla Was przygotowaliśmy artykuł, w którym dowiecie się o nich wszystkiego.

GRAMATYKA
Gramatyka angielska: one, ones, another, another one – zaimki i określniki

W języku angielskim istnieją słowa, które mogą mieć kilka znaczeń. Dobrym przykładem jest zaimek one, który na pierwszy rzut oka oznacza liczbę jeden, i tak dokładnie jest, jednak w innym kontekście może mieć zupełnie inne znaczenie. Podobnym zaimkiem jest ones, a ściśle z nimi związane są określniki another i another one. Dowiedzmy się zatem czym one są i jaką rolę pełnią.

One/Ones

Zaimki one/ones można określić jako bardzo użyteczne narzędzie, które przyda się nam w trakcie konstruowania zdań. Wyobraźmy sobie, że tworzymy następujące dwa zdania:

Would you like a sandwich? I have a sandwich in my backpack.
Which tyres work better? The new tyres.

W powyższych zdaniach pojawiło się powtórzenie wyrazów, którego wolelibyśmy uniknąć ze względu na stylistykę – w takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam zaimki one i ones. One odnosi się do rzeczowników w liczbie pojedynczej, a ones do liczby mnogiej:

Would you like a sandwich? I have one in my backpack.
Which tyres work better? The new ones.

W ten sposób unikamy niezgrabnego powtórzenia, a nasz rozmówca bądź adresat wie dokładnie, o czym mówimy – zdania zachowały swój sens, a do tego brzmią dużo lepiej.

Another/Another one

Czym są słowa another i another one, i co znaczą? Są one określnikami, które stosujemy wyłącznie wtedy, kiedy mówimy o rzeczownikach policzalnych w liczbie pojedynczej. Another i another one oznaczają „kolejny”, „jeszcze jeden”. Samego określnika another użyjemy, gdy wspominamy o danym rzeczowniku po raz pierwszy, a another one w sytuacji, kiedy wiadomo już, o jakim rzeczowniku mówimy – używamy go w celu uniknięcia powtórzenia, o którym mówiliśmy przy opisie zaimków one/ones.

Could you pass me another apple?
Lily doesn't like this bike. Show her another one.
I've already learnt this one. Let's read another one.

Zapraszamy również do zapoznania się z przydawkami i partykułami wzmacniającymi w języku angielskim (intensifiers and modifiers).

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0