Gramatyka angielska: kolejność przymiotników w zdaniu

Przymiotniki w języku angielskim pomagają nam opisywać osoby, rzeczy, miejsca, i wiele innych. Użycie przymiotników w zdaniu nie jest jednak dowolne – musimy znać ich poprawną kolejność. Dowiedzmy się, jak wygląda poprawna kolejność przymiotników w zdaniu w języku angielskim. Zapraszamy!

GRAMATYKA
Gramatyka angielska: kolejność przymiotników w zdaniu

Dokonując opisu w języku angielskim, bardzo prawdopodobnym jest to, iż użyjemy w jego trakcie przymiotników. Niektóre opisy wymagają dużej ilości przymiotników, aby jak najlepiej odzwierciedlić to, co chcemy komuś przedstawić. Gramatyka języka angielskiego nie pozwala nam na zastosowanie dowolnej kolejności przymiotników w zdaniu – w tym artykule dowiecie się, jak prezentuje się poprawna kolejność przymiotników w zdaniu w języku angielskim.

Kolejność przymiotników (order of adjectives)

Poniżej prezentujemy poprawną kolejność przymiotników w zdaniu w języku angielskim. W nawiasie podajemy przykładowe przymiotniki.

  1. Quantity – ilość (one, five, seven)
  2. Opinion – opinia (awesome, handsome, pretty)
  3. Size – rozmiar (big, large, small)
  4. Age – wiek (old, new, brand new)
  5. Shape – kształt (round, squarish, oval)
  6. Colour – kolor (green, blue, reddish)
  7. Nationality/place of origin – narodowość/miejsce pochodzenia (French, Polish, German)
  8. Purpose – cel (użycia) (sports, casual)

Przykłady

I have recently seen four beautiful small brand new roundish red German sports cars.
What do you think of this fine substantial oldish squarish green Italian casual shirt?

W języku angielskim nie konstruuje się zdań złożonych z tak dużej ilości przymiotników. Tak jednak prezentowałoby się zdanie, jeżeli chcielibyśmy przedstawić prawidłową kolejność przymiotników. Warto wiedzieć, w jakiej kolejności używa się przymiotników w zdaniach w języku angielskim – dzięki tej cennej wiedzy nasze zdania będą poprawne, dzięki czemu unikniemy potencjalnych nieporozumień i stylistycznych błędów, które w znacznym stopniu rzutują na odbiór naszych wypowiedzi.

Polecamy również zapoznanie się ze sposobem tworzenia nazw narodowości w języku angielskim.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0