Gramatyka angielska: dopełniacz saksoński (possessive 's)

Zapraszamy do zapoznania się z pojęciem gramatycznym, jakim jest dopełniacz saksoński. Czym jest wspomniany dopełniacz? Tego dowiecie się w tym artykule.

GRAMATYKA

Gramatyka angielska: dopełniacz saksoński (possessive 's)

Dopełniacz saksoński, który w języku angielskim nazywamy possessive 's, jest, jak już zapewne się domyśliliście, literką s, którą wstawiamy po apostrofie na końcu wyrazu w celu wyrażenia przynależności. Odpowiada on na pytanie do kogo lub czego należy określona rzecz.

Dopełniacz saksoński (possessive 's)

Jak tworzymy dopełniacz saksoński? Z pewnością każdy z Was zetknął się z tą konstrukcją nie raz i potrafi ją poprawnie utworzyć:

Sally's finger (palec Sally)

brother's bike (rower brata)

Peter's car (samochód Petera)

Jim's house (dom Jima)

Warto zauważyć, że określanie przynależności w języku angielskim tworzy się w odwrotnej kolejności, niż ma to miejsce w języku polskim – najpierw mówimy do kogo coś należy, a dopiero później – co.

Dopełniacz saksoński dla liczby mnogiej

Wiecie już, jak wygląda tworzenie dopełniacza saksońskiego w liczbie pojedynczej. Jak z kolei utworzymy go w liczbie mnogiej, kiedy wyraz kończy się na -s? W takiej sytuacji litery s nie podwajamy poprzez dodanie kolejnej po apostrofie – wystarczy postawić apostrof po końcowej literze s:

girls' room (pokój dziewczęcy)

parents' car (samochód rodziców)

teachers' ideas (pomysły nauczycieli)

friends' money (pieniądze przyjaciół)

Jak widzicie, tworzenie dopełniacza saksońskiego – zarówno dla osób i zwierząt w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej, to bułka z masłem (piece of cake). Niektóre rzeczowniki wymagają nieco innego podejścia przy tworzeniu dopełniacza saksońskiego:

mother-in-law's purse (torebka teściowej)

Jack and Pete's house (dom Jacka i Pete'a)

somebody else's plan (plan kogoś innego)

's vs of

W języku angielskim określanie przynależności możliwe jest również poprzez użycie słowa of, np.

wall of the building (ściana budynku)

W takiej sytuacji użyjemy of – dlaczego? Zasada jest bardzo prosta – dopełniacz saksoński (possessive 's) używamy w przypadku ludzi i zwierząt, natomiast formy of w przypadku miejsc oraz przedmiotów. Możliwe jest również użycie słowa of w trakcie mówienia o osobie:

the house of the girl (dom dziewczynki)

 

Mamy nadzieje, że wiecie teraz wszystko o dopełniaczu saksońskim. Zapraszamy również do zapoznania się z trybem łączącym (subjunctive).

Dopełniacz saksoński (possessive 's) - sprawdź, czy wiesz, jak i kiedy go używać!

[1/5] Jak tworzymy dopełniacz saksoński?

Anne Simons
Anne Simons

Piotr Proc

ponad rok temu

Jasno i prosto wytłumaczone. Dzięki.


0

0

0

0

0