Gramatyka angielska: dopełniacz saksoński (possessive 's)

Zapraszamy do zapoznania się z pojęciem gramatycznym, jakim jest dopełniacz saksoński. Czym jest wspomniany dopełniacz? Tego dowiecie się w tym artykule.

GRAMATYKA
Gramatyka angielska: dopełniacz saksoński (possessive 's)

Dopełniacz saksoński, który w języku angielskim nazywamy possessive 's, jest, jak już zapewne się domyśliliście, literką s, którą wstawiamy po apostrofie na końcu wyrazu w celu wyrażenia przynależności. Odpowiada on na pytanie do kogo lub czego należy określona rzecz.

Dopełniacz saksoński (possessive 's)

Jak tworzymy dopełniacz saksoński? Z pewnością każdy z Was zetknął się z tą konstrukcją nie raz i potrafi ją poprawnie utworzyć:

Sally's finger - palec Sally
brother's bike - rower brata
Peter's car - samochód Petera
Jim's house - dom Jima

Warto zauważyć, że określanie przynależności w języku angielskim tworzy się w odwrotnej kolejności, niż ma to miejsce w języku polskim – najpierw mówimy do kogo coś należy, a dopiero później – co.

Dopełniacz saksoński dla liczby mnogiej

Wiecie już, jak wygląda tworzenie dopełniacza saksońskiego w liczbie pojedynczej. Jak z kolei utworzymy go w liczbie mnogiej, kiedy wyraz kończy się na -s? W takiej sytuacji litery s nie podwajamy poprzez dodanie kolejnej po apostrofie – wystarczy postawić apostrof po końcowej literze s:

girls' room - pokój dziewczęcy
parents' car - samochód rodziców
teachers' ideas - pomysły nauczycieli
friends' money - pieniądze przyjaciół

Jak widzicie, tworzenie dopełniacza saksońskiego – zarówno dla osób i zwierząt w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej, to bułka z masłem (piece of cake). Niektóre rzeczowniki wymagają nieco innego podejścia przy tworzeniu dopełniacza saksońskiego:

mother-in-law's purse - torebka teściowej
Jack and Pete's house - dom Jacka i Pete'a
somebody else's plan - plan kogoś innego

's vs of

W języku angielskim określanie przynależności możliwe jest również poprzez użycie słowa of, np.

wall of the building - ściana budynku

W takiej sytuacji użyjemy of – dlaczego? Zasada jest bardzo prosta – dopełniacz saksoński (possessive 's) używamy w przypadku ludzi i zwierząt, natomiast formy of w przypadku miejsc oraz przedmiotów. Możliwe jest również użycie słowa of w trakcie mówienia o osobie:

the house of the girl - dom dziewczynki

Mamy nadzieje, że wiecie teraz wszystko o dopełniaczu saksońskim. Zapraszamy również do zapoznania się z trybem łączącym (subjunctive).

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0