Efektywne czytanie w języku angielskim – praktyczne porady i wskazówki

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy zwiększyć efektywność naszego czytania w języku angielskim. Poniżej znajdziecie najciekawsze z nich.

CZYTAJ
Efektywne czytanie w języku angielskim – praktyczne porady i wskazówki

Efektywne czytanie - jak czytać ze zrozumieniem w języku angielskim?

Czytając w języku angielskim, chcemy czynić to efektywnie, to znaczy rozumieć czytany przez nas tekst. Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy zwiększyć efektywność naszego czytania po angielsku. Poniżej znajdziecie najciekawsze z nich.

  • Miej przy sobie słownik. Zasada ta jest chyba najważniejsza wśród tych, które wymienimy. Niemal w każdym tekście, jaki zdecydujemy się przeczytać w języku angielskim, znajdziemy słowa i frazy, z którymi wcześniej się nie spotkaliśmy. Aby dobrze zrozumieć czytany tekst, musimy rozwiać wątpliwości co do ich znaczenia. Nieważne, czy sięgniemy po konwencjonalny słownik z papieru, czy też słownik elektroniczny bądź w formie aplikacji na naszym smartfonie czy tablecie – ważne, by dzięki niemu wyjaśnić słowo, z którym spotykamy się po raz pierwszy.
  • Zwracajmy uwagę na niuanse językowe takie jak gry słowne. Język angielski charakteryzuje się mnogością tzw. gier słownych (puns), których liczba w tekście może przewyższać liczbę ich odpowiedników w języku polskim. Jest to ciekawe narzędzie językowe, dzięki któremu autor uzyskuje unikalny efekt, który może mieć wpływ na rozumienie czytanej przez nas pracy. Mała zabieg, który jest niezwykle ważny!
  • Usiądź wygodnie i czytaj odprężony/a. Pod tym względem nie ma znaczenia, czy czytamy w języku polskim czy też angielskim. Kiedy jesteśmy odprężeni, przyswoimy więcej z czytanej treści, niż kiedy czytamy w stresie, lub kiedy jesteśmy poddenerwowani. Warto sięgnąć po książkę wtedy, kiedy mamy na to ochotę, a nie wtedy, kiedy musimy. Czytając z przymusu będziemy myśleć o czymś innym, a duża większość materiału uleci niezauważona.
  • Sięgnij po treść w książce lub formie elektronicznej, w zależności od preferencji. Jest to o wiele ważniejszy punkt, niż mogłoby się wydawać. Jeżeli jesteś entuzjastą elektroniki i cenisz sobie najnowsze technologie, bardzo możliwe, że wygodniej będzie Ci czytać z e-czytnika, tabletu, bądź smartfona. Ma to duże znaczenie również w kontekście rozumienia czytanego materiału. Warto zauważyć, że czytając treść w języku angielskim na urządzeniu elektronicznym mamy od razu dostęp do wszelkiego rodzaju słowników na trzymanym przez nas urządzeniu, po które musielibyśmy sięgnąć w przypadku czytania tradycyjnej książki. Wiele osób preferuje zapach książki – zdecydujcie sami, jak wolicie czytać.
  • W przypadku braku czasu, sięgnij po audiobooka! Tak, słuchanie audiobooków jest postrzegane również jako czytanie! Co więcej, ma ono pewną zaletę, która powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na ten sposób czytania niż sięgania po tradycyjną książkę. Wyobraźmy sobie pewną sytuację – interesuje nas pewna pozycja naszego ulubionego autora, jednak z powodu ilości obowiązków w ciągu dnia, nie mamy czasu, by na godzinę usiąść i oddać się ulubionej lekturze. Jesteśmy za to często w drodze, bądź wykonujemy pewne czynności, w trakcie których nasz umysł jest wolny. Jest to idealna sytuacja na słuchanie audiobooka. Możemy słuchać treści w języku angielskim, których są tysiące, jeśli nie setki tysięcy lub miliony, wykonując przy tym czynności, które nie mogą pozostać niezrobione. Nie ma lepszej definicji połączenia przyjemnego z pożytecznym.

Zapraszamy również do zapoznania się z siedmioma powodami, dla których warto czytać w języku angielskim.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0