Speaking na egzaminie CPE – przykładowe mówienie i porady

Ostatnia część egzaminu CPE to mówienie. Sprawdź przykładowy test z mówienia i porady, jak się do niego dobrze przygotować.

CERTYFIKATY
Speaking na egzaminie CPE – przykładowe mówienie i porady

Speaking, czyli mówienie, jest ostatnią częścią większości egzaminów Cambridge – w tym CPE. Jest ona również najkrótsza. Na czym polega, i jak może wyglądać? Zapraszamy do lektury.

Jak wygląda mówienie na CPE?

Jak już wspomnieliśmy, mówienie jest zdecydowanie najkrótszą częścią egzaminu CPE, co nie oznacza jednak, iż jest najłatwiejsza. Trwa 16 minut na każdą parę podchodzącą do tego egzaminu, a parze kandydatów towarzyszy para egzaminatorów – jeden z nich słucha wypowiedzi, a drugi zadaje pytania.

Speaking na egzaminie CPE składa się z trzech segmentów zaprojektowanych w taki sposób, by jak najdokładniej sprawdzić umiejętność porozumiewania się w szerokim spektrum sytuacji w języku angielskim. Mówienie oparte jest głównie o dialog, w trakcie którego rozmawiać będziemy na tematy różnego rodzaju – od tematów ogólnych, dotyczących również naszej osoby, po problemy, które rozwiążemy wspólnie z naszym rozmówcą.

Przykładowy Speaking

Mówienie jest niejednokrotnie najbardziej stresującą częścią dla osób podchodzących do egzaminów językowych. Aby uczynić ją bardziej przystępną, zachęcamy do zapoznania się z przykładowym egzaminem z mówienia, który znajdziecie tutaj.

Jak się przygotować do mówienia?

Przygotowanie się do mówienia możliwe jest tylko w jeden sposób – poprzez systematyczną mowę. Dzięki temu nauczymy się również myśleć w języku angielskim, co zdecydowanie polepszy naszą płynność i efektywność mowy. Nauczymy się w ten sposób również tworzyć wypowiedzi, które nie będą zawierały polskich naleciałości, które mogą się w przeciwnym razie wkraść w nasze wypowiedzi w języku angielskim.

Jeżeli nie mamy osoby, z którą możemy ćwiczyć mówienie, trenujmy tą umiejętność sami. Jeżeli uważamy, iż nasz język angielski znajduje się przynajmniej na poziomie C1, jesteśmy w stanie sami „wyłapywać” błędy, jakie popełniamy, i, co za tym idzie, próbować je eliminować. Zalecamy jednak mówienie z innymi osobami, gdyż taka forma ćwiczenia jest zdecydowanie najbardziej efektywna. W miarę możliwości, starajmy się rozmawiać z natywnymi użytkownikami języka angielskiego – w ten sposób zachowujemy zasadę ćwiczenia z osobą, której stopień zaawansowania jest wyższy, niż nasz. Jest to idealny sposób na poprawę znajomości języka angielskiego i płynności mowy.

Odwiedź również inne artykuły poświęcone egzaminowi CPE. Zapraszamy!

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0