Speaking na egzaminie CAE – sprawdź przykład i porady

Speaking to ostatnia część egzaminu CAE. Ten artykuł poświęcony jest przykładowemu egzaminowi ze słuchania oraz poradom, jak się do niego efektywnie przygotować.

CERTYFIKATY

Speaking na egzaminie CAE – sprawdź przykład i porady

Speaking – mówienie – to ostatnia, czwarta już część egzaminu CAE. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ weryfikuje naszą umiejętność mowy w języku angielskim. Ponieważ jest to ostatnia część, jest to również nasza ostatnia szansa na poprawienie naszego wyniku. Dowiedzmy się zatem, z jakich części się składa i jak zoptymalizować nasze szanse na możliwie najlepszy wynik!

Jak wygląda mówienie na CAE?

Mówienie na teście CAE podzielone jest na 4 części – jeżeli wiesz, jak wygląda egzamin FCE, nie będzie to już dla Ciebie nowością. Wspomniane 4 części to:

  1. Krótka rozmowa między nami i egzaminatorem na ogólne tematy – mogą nimi być szkoła, praca, zainteresowania oraz inne tego typu zagadnienia;
  2. Mówienie przez około minutę na podstawie materiału, jakim są zdjęcia przedstawione nam przez egzaminatora. Po naszej prezentacji nasz(a) kolega/koleżanka, który/a również przystępuje do egzaminu, jest poproszony/a o komentarz odnośnie tego, co powiedzieliśmy – trwa on około 30 sekund. Następnie dokonywana jest zamiana i po wysłuchaniu minutowej wypowiedzi naszego partnera, to my musimy skomentować jego wypowiedź;
  3. Rozmowa z partnerem na temat przedstawiony w formie materiału stymulującego. Otrzymamy zadanie do rozwiązania, o którym rozmawiamy z drugą osobą i wspólnie podejmujemy decyzję.
  4. Dalsza rozmowa na temat zawarty w trzeciej części – również z egzaminatorem.

Przykładowy Speaking

Aby dowiedzieć się, jak może wyglądać przykładowy egzamin z mówienia, zachęcamy do odwiedzenia tej strony.

Jak się przygotować do mówienia?

Wiemy już, że najlepszym sposobem na ćwiczenie mówienia w języku angielskim jest mówienie. Tym razem zaprezentujemy trzy ważne porady, dzięki którym pójdzie nam ono znakomicie!

  1. Nie przejmuj się słownictwem i gramatyką, a skup się na treści;
  2. Przez miesiące i lata ćwiczeń z pewnością wypracowałeś/aś słownictwo i gramatykę – nie musisz zatem obawiać się o nie w dniu egzaminu. Skup się na treści i spróbuj ją uczynić interesującą i błyskotliwą;
  3. Nie przejmuj się popełnionym błędem – popraw go i kontynuuj mowę;
  4. Każdemu zdarzają się błędy i przejęzyczenia. W takim momencie nie możemy dać się zdekoncentrować. Poprawmy błąd i mówmy dalej;
  5. Wejdź w interakcję ze swoim partnerem;
  6. Podczas mówienia nie myślmy tylko o sobie – gdy w rozmowę zaangażujemy nie tylko siebie, ale i naszego partnera, dialog stanie się dużo bardziej interesujący, a co za tym idzie, zyskamy szansę na lepszą ocenę!

 

Dowiedzmy się również, jak wyglądają inne części egzaminu i jak się do nich przygotować. Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami poświęconymi egzaminowi CAE.

Znasz już popularne idiomy w języku angielskim? Sprawdź się w quizie!

[1/9] Jak w języku angielskim brzmi popularne przysłowie: gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść?

Anne Simons

0

0

0

0

0