Słuchanie na egzaminie TOEFL – przykładowy test i porady

Po części pierwszej egzaminu TOEFL – czytaniu – pora na część drugą, jaką jest słuchanie. Dowiedzmy się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o tej części.

CERTYFIKATY
Słuchanie na egzaminie TOEFL – przykładowy test i porady

Jak wygląda słuchanie na egzaminie TOEFL i na czym polega?

Słuchanie na egzaminie TOEFL to dość rozbudowana część, na którą poświęcone jest od 60 do 90 minut. W tym czasie musimy odpowiedzieć na 34 do 51 pytań, które przyjmują zróżnicowane formy. Zadaniami są najczęściej mini wykłady oraz dialogi – pierwszy rodzaj zadań pociąga za sobą 6 pytań do każdego wykładu, których jest od 4 do 6, natomiast drugi rodzaj to 5 pytań do każdego z 2-3 dialogów.

Jakiego rodzaju materiału możemy się spodziewać? Ponownie mówimy tu o materiale ściśle ukierunkowanym na realia akademickie. Usłyszymy zatem dyskusje, wykłady, oraz rozmowy akademickie, które będą podstawą do zadań, które nas czekają. Naszym zadaniem będzie odpowiedź na pytania dotyczące usłyszanych tekstów, do których mogą dołączyć polecenia wyciągnięcia wniosków, określenia opinii mówiących, a także sprecyzowania ich funkcji. Możliwe jest pojawienie się innego rodzaju poleceń – dlatego zawsze uważnie czytajmy ich treść!

Przykładowy egzamin ze słuchania

Polecamy zapoznać się z przykładowym egzaminem ze słuchania, który instytucja Educational Testing Service udostępnia na swojej stronie internetowej. Pobrawszy go, możemy dokładnie przeanalizować zadania i spróbować w nich swoich sił. Znajdziecie go tutaj.

Jak dobrze przygotować się do części słuchanie (listening)?

Aby mieć pewność, iż egzamin TOEFL i część słuchanie nie zaskoczy nas niczym, czego wcześniej nie przećwiczyliśmy, musimy skupić się na wykonywaniu ćwiczeń, jakie pojawiają się na takim egzaminie. Dobrą formą przygotowania się do niego jest ćwiczenie na próbnym egzaminie, który dostępny jest pod adresem widocznym powyżej.

Oczywiście możemy szlifować umiejętność słuchania angielskiego słowa mówionego także w inne sposoby. Mogą nimi być przysłuchiwanie się różnym rodzajom słowa mówionego, wysłuchiwania wypowiedzi, audycji, podcastów, które niejednokrotnie przyjmują formę zbliżoną do akademickich wykładów, oraz uczestnictwa w rozmowach w języku angielskim. Pamiętajmy, że w kontekście przygotować do słuchania na egzaminie TOEFL powinniśmy skupić się głównie na tematyce akademickiej – dlatego też anglojęzyczne wykłady, dyskusje i rozmowy o takiej tematyce będą w tym przypadku najlepszym wyborem.

Dowiedz się więcej o egzaminie TOEFL i innych jego częściach w dziale CERTYFIKATY. Zapraszamy!

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0