Miesiące po angielsku - January - styczeń, February...

Zastanawiasz się, jak poszczególne nazwy miesięcy określa się w języku angielskim? Zapraszamy do lektury artykułu, dzięki któremu nauczysz się nazw miesięcy po angielsku!

SŁOWNICTWO
Miesiące po angielsku - January - styczeń, February...

Określanie czasu jest umiejętnością niezbędną niezależnie od języka, w jakim się porozumiewamy. Jednym z najważniejszych elementów określania czasu stanowią miesiące, które po angielsku określamy mianem months. Podczas gdy nazwy miesięcy w języku polskim są dla nas rzeczą oczywistą, ich nauka w języku angielskim niejednokrotnie odkładana jest na później ze względu na to, iż musimy nauczyć się ich na pamięć. Niepotrzebnie! Jaka jest nazwa każdego z dwunastu z nich w języku angielskim? Zaczynajmy!

Miesiące po angielsku

Miesiące potrafią sprawiać wiele problemów. Wiele osób przyznaje, że zapamiętanie szczególnie tych z drugiej połowy roku bywa często nieco problematyczne. Systematyczna ich nauka bądź obranie odpowiedniej strategii przy nauce sprawia, iż jest to istna bułka z masłem. Pamiętajmy, że nazwy miesięcy w języku angielskim piszemy wielką literą. Oto kolejne miesiące po angielsku i po polsku:

January – styczeń
February – luty
March – marzec
April – kwiecień
May – maj
June – czerwiec
July – lipiec
August – sierpień
September – wrzesień
October – październik
November – listopad
December – grudzień

Uwaga! Mówiąc, że coś miało miejsce w określonym miesiącu, użyjemy przyimka in, natomiast kiedy chcemy powiedzieć o konkretnej dacie, podając dzień i miesiąc, użyjemy przyimka on (więcej o tworzeniu dat w języku angielskim przeczytasz tutaj).
Zobacz przykłady:
I am moving to Warsaw in August. - Przeprowadzam się do Warszawy w sierpniu.
I am starting a course in March. - Zaczynam kurs w marcu.
I was born on January 1st. - Urodziłem się pierwszego stycznia.
The trip took place on May 13th. - Wycieczka miała miejsce trzynastego maja.

Poznajmy zwroty, które okażą się szczególnie przydatne przy używaniu nazw miesięcy i prowadzenia rozmów z nimi związanych:

last month - w zeszłym miesiącu
this month - w tym miesiącu
next month - w następnym miesiącu
for six months - przez 6 miesięcy
in a month - za miesiąc
in February - w lutym
What month is it? - Jaki mamy miesiąc?
Every month - każdego miesiąca
monthly - miesięczny
It is December now. - Mamy grudzień.

Skrócone nazwy miesięcy po angielsku

Nie zawsze musimy zapisywać pełne nazwy miesięcy – w takiej sytuacji przychodzą z pomocą skróty, które zdecydowanie ułatwiają zapisanie nazwy konkretnego miesiąca. Oto, jak skrócone nazwy miesięcy prezentują się w języku angielskim:

January – Jan.
February – Feb.
March – Mar.
April – Apr.
May – May
June – June
July – July
August – Aug.
September – Sept.
October – Oct.
November – Nov.
December – Dec.

Jak zauważyliście, nie wszystkie miesiące poddajemy procesowi skrócenia. May, June i July to nazwy miesięcy które są krótkie same w sobie i w przypadku których nie zachodzi potrzeba skrócenia ich nazwy.

Zapamiętywanie miesięcy

Przygotowaliśmy też krókie określenia miesięcy (dość trudne, więc przeznaczone dla nieco bardziej zaawansowanych lub dla nauczycieli do zagadek), dzięki którym łatwiej zapamiętacie kolejne miesiące.

Zobaczcie:

When it is very cold - January
Thaws the frozen lake again - February
Brings the wind so cold and chill - March
Brings us sun and showers - April
When the leaves appear - May
Brings tulips, lilies, roses - June
Brings the greatest heat - July
Harvest time is here again - August
It is fall - September
When the leaves fall - October
Dull month - November
Big winter holy day - December

Wskazówka - jak łatwo zapamietać miesiące po angielsku?

Aby nauka miesięcy była jak najprostsza i jak najbardziej owocna, musimy obrać pewną strategię w jej trakcie. Te mogą się różnić w zależności od każdego z Was, gdyż każdy ma inne preferencje co do nauki poszczególnych dziedzin. Spróbujemy wyjść Wam naprzeciw i zasugerować pewny trik, dzięki któremu przyswojenie angielskich nazw miesięcy może okazać się nieco prostsze.

Zadajmy sobie pytanie - jakie miesiące lubimy najbardziej? Zapewne większość z Was odpowie - letnie. Jest to zdecydowanie najczęściej padająca odpowiedź, a powodów jest wiele - wakacje, na dworze jest ciepło, a do tego dzień trwa na tyle długo, że zdążymy nacieszyć się wolnym czasem ze znajomymi. Niestety, wszystko co dobre szybko przemija, i podobnie jest w przypadku ciepłych, letnich miesięcy. Co jednak mamy na myśli i jaki mamy zamiar mówiąc o właśnie tych miesiącach i szybkości ich przemijania?

Zauważmy, że angielskie nazwy letnich miesięcy, podobnie jak względna długość ich trwania, są najkrótsze. May, June, July i August to cztery miesiące, które są zdecydowanie najcieplejsze, a których nazwy są najkrótsze. Zapamiętajmy, że to właśnie te miesiące mają takie nazwy, a pozostanie nam tylko osiem innych - dłuższych - do nauki, które łatwo już skojarzyć.

Inną strategią będzie podzielenie nazw na kolory odpowiadające panujących w ich trakcie temperaturom - pomoże to tym z Was, którzy mają pamięć wzrokową. A zatem:

January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November, December

Praca domowa

Jaki jest Twój ulubiony miesiąc i dlaczego? Zapraszamy do podzielenia się swoją opinią w komentarzach – zachęcamy do opisania swojego ulubionego miesiąca po angielsku! Wszystkie komentarze są poprawiane, więc poprawimy Wasze błędy! :)

Zapraszamy również do zapoznania się z porami roku w języku angielskim.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0