Jak przełamać się i zacząć mówić w języku angielskim?

Mówienie w języku angielskim niektórym przychodzi łatwiej, a niektórym trudniej – do tego stopnia, że mimo perfekcyjnej znajomości słownictwa i struktur gramatycznych, trudno jest im wydusić z siebie pojedyncze słowa w języku angielskim. Jak pokonać lęk i nauczyć się mówić po angielsku? Zapraszamy do lektury.

MÓW
Jak przełamać się i zacząć mówić w języku angielskim?

Nie jest tajemnicą, iż mówienie należy do kluczowych umiejętności języka – to właśnie mowa jest naszym najcenniejszym narzędziem komunikacyjnym, którego używamy na co dzień. Czy rozmawiamy z kolegami, koleżankami, współpracownikami, czy innymi osobami, czynimy to ustnie. Nie możemy pozwolić, by stres, brak pewności siebie i wątpliwość we własne siły powstrzymywały nas od mówienia w języku, którego uczyliśmy się wiele lat. Jak nauczyć się mówić i zacząć mówić po angielsku?

Jak nauczyć się mówić, przełamać się i zacząć mówić po angielsku?

  • Ćwiczmy mowę samemu. Nawet kiedy jesteśmy sami, możemy ćwiczyć naszą mowę. Stańmy przed lustrem, wymyślmy temat, i mówmy przez kilka minut. Takie ćwiczenie przynosi nam zaskakująco dużo korzyści – zyskujemy płynność, pewność w mowie, oraz wyłapujemy ewentualne błędy, których będziemy się starać unikać w przyszłości.
  • Uświadommy sobie, że każdy popełnia błędy i każdy kiedyś zaczynał. Nikt z nas nie jest idealny. Jeżeli to błędy, jakie możemy popełnić, odstraszają nas od otworzenia ust i rozpoczęcia mowy, musimy zdać sobie sprawę, że każdy kiedyś uczył się języka angielskiego i każdy popełniał i popełnia błędy. Może to zabrzmieć zdumiewająco, lecz czasami warto popełnić błąd – jest on dla nas znakiem, nad czym musimy jeszcze popracować, by doprowadzić nasz język angielski do perfekcji.
  • Myślmy jak dzieci. Dlaczego dzieci nie mają problemu ze stresem związanym z mową, nawet, kiedy nie znają języka angielskiego zbyt dobrze? Dzieci nie obawiają się popełnianych błędów – nie są one tak wrażliwe na ewentualne niedoskonałości oraz potencjalną krytykę jak osoby dorosłe. Warto zatem na pewien czas zamienić się w dziecko i nie przejmować się błędem, jaki możemy popełnić – trening czyni mistrza!
  • Nie koncentrujmy się za dużo na tym, co chcemy powiedzieć. Czy znacie sytuację, w której ułożyliście już w myślach zdanie, po czym kiedy chcecie je wypowiedzieć, napotykacie istną ścianę i macie pustkę w głowie? Dzieje się tak, kiedy poświęcamy za dużo czasu na myślenie, jak poprawnie powiedzieć pewne zdanie, zamiast działania intuicyjnego, wedle zasad, jakie znamy. Jest to popularny błąd, który należy wyeliminować, najlepiej poprzez trening mowy samemu lub z drugą osobą.
  • Ćwiczmy mowę z innymi. Najlepszym sposobem na przebicie ściany, jaką stanowi nasz stres przed mową w języku angielskim, jest rozmowa z drugą osobą – może to być ktoś bliski, lub nawet osoba zupełnie nieznana. Wykorzystajmy dobrodziejstwa technologii i zadzwońmy za pomocą popularnych aplikacji na drugi koniec świata – do osoby, która mówi w języku angielskim. W ten sposób nie tylko przełamiemy się przed mową, ale i zyskamy na płynności, a przy okazji dowiemy się wielu ciekawych rzeczy.

Zapraszamy do lektury innych artykułów w dziale MÓW, dzięki którym dowiesz się, jak poprawić mowę w języku angielskim.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0