Jak przedstawiane są wyniki z egzaminu TOEFL?

Egzamin TOEFL nie ma skali ocen jako takiej – jego wyniki przedstawiane są w inny sposób, niż w przypadku egzaminów Cambridge. Dowiedzmy się – w jaki.

CERTYFIKATY
Jak przedstawiane są wyniki z egzaminu TOEFL?

Egzamin językowy zdajemy w celu zdobycia certyfikatu potwierdzającego nasze umiejętności językowe. Niektóre egzaminy oferują inny sposób oceniania, niż pozostałe. Dowiedzmy się, jak sytuacja prezentuje się w przypadku egzaminu TOEFL.

Jak dokonuje się oceny na egzaminie TOEFL?

Zacznijmy od ważnego faktu, iż egzaminu TOEFL, w przeciwieństwie do egzaminów Cambridge – FCE, CAE, CPE – nie można nie zdać. Ilość punktów, jaką zdobędziemy na egzaminie, jest obiektywnym odzwierciedleniem naszej wiedzy językowej.

Egzamin TOEFL został zaprojektowany w taki sposób, ażeby każda z czterech jego sekcji w obiektywny i równy sposób weryfikowała poziom, na jakim znajduje się język angielski osoby podchodzącej do egzaminu. Dlatego też każda część to możliwość zdobycia 30 punktów, co w sumie daje 120 punktów do zdobycia.

Przyjrzyjmy się teraz tabelce, która w jasny sposób określa, jak punkty zdobyte na egzaminie TOEFL przekładają się na poszczególne stopnie zaawansowania według skali Rady Europy:

Część B1 B2 C1
Czytanie (0-30 pkt.) 4 18 24
Słuchanie (0-30 pkt.) 9 17 22
Mówienie (0-30 pkt.) 16 20 25
Pisanie (0-30 pkt.) 13 17 24
Łącznie 42-71 72-94 95-120


Poziomy B1 i B2 to poziomy samodzielności językowej. Poziom C1 to poziom biegłości.

Jak widzimy, na uzyskanie certyfikatu na poziomie B1 potrzebujemy co najmniej 42 punkty, B2 – 72 punkty, a C1 – 95 punktów.

Uwaga! Nie należy sugerować się ocenami jako kryteriami sztywnymi w kontekście naboru na studia – te mogą różnić się w zależności od państwa, w jakim zamierzamy podjąć naukę, od samej uczelni i jej wymagań, a także od innych czynników, na przykład tego, jak poradzili sobie inni kandydaci. Zróbmy jednak co w naszej mocy, by osiągnąć możliwie najlepszy wynik.

Kiedy dostępne są wyniki?

Egzamin TOEFL charakteryzuje się dość krótkim czasem oczekiwania na wyniki egzaminu. Jest to zwykle około 10 dni kalendarzowych do daty testu, co stawia ten egzamin w czołówce egzaminów językowej w tej dziedzinie. Dla porównania, w przypadku egzaminów Cambridge, czas oczekiwania sięga niekiedy dwóch miesięcy.

Zapraszamy również do zapoznania się z innymi artykułami dotyczącymi egzaminu TOEFL.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0