Gramatyka angielska: have czy has - jak i kiedy używać?

Czy kiedykolwiek mieliście wątpliwości, której formy czasownika have użyć w zdaniu? Jeżeli odpowiedzieliście „tak”, ten artykuł pomoże wam je rozwiać.

GRAMATYKA
Gramatyka angielska: have czy has - jak i kiedy używać?

Have czy has

Has czy have? Jak i kiedy używać? Różnica dwóch literek, która w praktyce jest większa niż może się nam początkowo wydawać. Czy kiedykolwiek mieliście wątpliwości, której formy czasownika have użyć w zdaniu? Jeżeli odpowiedzieliście „tak”, ten artykuł pomoże wam je rozwiać.

Czasownik have oznacza mieć. Has jest jego formą, którą stosuje się tylko i wyłącznie w przypadku trzeciej osoby liczby pojedynczej – he/she/it (on/ona/ono). Przyjrzyjmy się zatem, jak użycie czasownika have wygląda w praktyce:

Przykładowe zdanie brzmi:

Mam żółty samochód. - I have a yellow car.

Podobne zdanie, lecz inny podmiot:

Mark ma żółty samochód. - Mark has a yellow car.

Jak zauważyliście, kiedy podmiotem jest pierwsza osoba liczby pojedynczej – ja – użyjemy formy podstawowej czasownika have. Natomiast mówiąc o samochodzie Mark'a, który jest trzecią osobą liczby pojedynczej, użyjemy formy has.

Kilka przykładowych zdań z have i has

Tina ma puszystego kota. - Tina has a fluffy cat.
Masz piękny pierścionek. - You have a beautiful ring.
Mam dużo do zrobienia. - I have a lot to do.

Jak rzecz ma się w przypadku liczby mnogiej? Otóż dla wszystkich osób liczby mnogiej czasownik have przyjmuje formę podstawową. Oznacza to, że nie musimy dokonywać w nim żadnych zmian:

Mamy dużo wspomnień związanych z tym miejscem. - We have a lot of memories associated with this place.
Macie ładne mieszkanie. - You have a nice flat.
Oni mają dużego psa. - They have a big dog.

Czasownik have i jego forma has to jedne z najczęściej używanych słówek w języku angielskim. Warto zatem zapamiętać regułę co do ich zastosowania – która – jak sami widzicie – jest bardzo prosta, jednak często zapominamy o zmianie formy have na has kiedy mówimy o kimś – trzeciej osobie liczby pojedynczej. Jaki jest klucz do utrwalenia tej zasady? Regułę tę najlepiej zapamiętamy poprzez ćwiczenia – im więcej ich wykonamy, tym szybciej ją przyswoimy.

Zapraszamy również do zapoznania się z użyciem słów do i does.

Dodaj komentarz
User 4
Dominika
prawie 6 lat temu

Witam. Czy jest możliwość przejrzenia demo ?

Odpowiedz
0
0
0 0 0