Co to jest TOEFL?

TOEFL należy do grupy egzaminów językowych sprawdzających znajomość języka w środowisku akademickim. Dowiedzmy się więcej o tym egzaminie.

CERTYFIKATY
Co to jest TOEFL?

Egzamin TOEFL jest jednym z bardziej popularnych egzaminów językowych sprawdzających umiejętności językowe w środowisku akademickim. Uznawany przez ponad 9000 uczelni na całym świecie, egzamin ten należy również do najnowocześniejszych – w całości zdawany jest na komputerze, na którym odbywa się również rejestracja.

Dlaczego zdawać TOEFL?

Certyfikat, jaki otrzymuje zdający egzamin TOEFL, jest przepustką na studia za granicą. Jak już wspomnieliśmy, egzamin ten uznawany jest przez niemal dziesięć tysięcy uniwersytetów na całym świecie, co stanowi o jego wadze. Egzaminu tego nie można nie zdać – osoba do niego przystępująca oceniana jest w 120-punktowej skali, a sama ocena to wynik dokładnego wyliczenia punktów, które odzwierciedlają rzeczywisty poziom znajomości języka angielskiego.

Egzaminy TOEFL odbywają się od 3 do 4 razy w miesiącu, co w skali roku daje 30 do 40 sesji. Wyniki egzaminu publikowane są średnio około 10 dni po dacie testu.

Jak wygląda egzamin TOEFL?

Omawiany tu egzamin składa się z czterech sekcji:

  1. Czytanie, które zawiera głównie akademickie teksty. Zwykle w tej sekcji pojawiają się 3 do 4 tekstów, na bazie których musimy odpowiedzieć na 36 do 56 pytań.
  2. Słuchanie, składające się z 2 części – pierwszej, w trakcie której słuchamy 4 do 6 mini-wykładów, a następnie odpowiadamy na 6 pytań do każdego wykładu, oraz drugiej, składającej się z 2 do 3 dialogów i 5 pytań do każdego z nich.

    Po pierwszych dwóch sekcjach następuje dziesięciominutowa przerwa.
  3. Po przerwie następuje mówienie, czyli trzecia z czterech sekcji. Mówimy tu o 2 zadaniach niezależnych, oraz 4 zintegrowanych, które odnoszą się do wyznaczonych elementów.
  4. Pisanie jest ostatnią sekcją egzaminu TOEFL. Mamy w niej do wykonania 2 zadania – 1 niezależne i 1 zintegrowane.

Cały egzamin trwa około 4 godzin. Odbywa się jednego dnia, a czasowo rozkłada się w następujący sposób: czytanie – 60 – 80 minut; słuchanie – 60 – 90 minut; przerwa – 10 minut; mówienie – 20 minut; pisanie – 50 minut.

Ile kosztuje egzamin?

Cena egzaminu TOEFL to 200 USD (dolarów amerykańskich). Opłatę tą można uiścić gotówką, kartą kredytową, przelewem, lub voucherem (kodem rejestracyjnym) przez sklep internetowy. Cena w polskich złotych jest więc uzależniona od kursu dolara.

Terminy egzaminu

Rocznie odbywa się 30 do 40 sesji egzaminacyjnych, co daje 3 do 4 egzaminów miesięcznie. Aby sprawdzić, kiedy dokładnie ma miejsce najbliższy egzamin, należy odwiedzić oficjalną stronę internetową egzaminu TOEFL.

Odwiedź także inne artykuły poświęcone egzaminowi TOEFL.

Dodaj komentarz
0
0
0 0 0