logo

Speaking na egzaminie CAE – sprawdź przykład i porady

Speaking to ostatnia część egzaminu CAE. Ten artykuł poświęcony jest przykładowemu egzaminowi ze słuchania oraz poradom, jak się do niego efektywnie przygotować.

Aneta Piotrowska

Opublikowane przez Aneta Piotrowska

CERTYFIKATY


Speaking na egzaminie CAE – sprawdź przykład i porady

Speaking – mówienie – to ostatnia, czwarta już część egzaminu CAE. Jest ona niezwykle ważna, ponieważ weryfikuje naszą umiejętność mowy w języku angielskim. Ponieważ jest to ostatnia część, jest to również nasza ostatnia szansa na poprawienie naszego wyniku. Dowiedzmy się zatem, z jakich części się składa i jak zoptymalizować nasze szanse na możliwie najlepszy wynik!

Jak wygląda mówienie na CAE?

Mówienie na teście CAE podzielone jest na 4 części – jeżeli wiesz, jak wygląda egzamin FCE, nie będzie to już dla Ciebie nowością. Wspomniane 4 części to:

  1. Krótka rozmowa między nami i egzaminatorem na ogólne tematy – mogą nimi być szkoła, praca, zainteresowania oraz inne tego typu zagadnienia;
  2. Mówienie przez około minutę na podstawie materiału, jakim są zdjęcia przedstawione nam przez egzaminatora. Po naszej prezentacji nasz(a) kolega/koleżanka, który/a również przystępuje do egzaminu, jest poproszony/a o komentarz odnośnie tego, co powiedzieliśmy – trwa on około 30 sekund. Następnie dokonywana jest zamiana i po wysłuchaniu minutowej wypowiedzi naszego partnera, to my musimy skomentować jego wypowiedź;
  3. Rozmowa z partnerem na temat przedstawiony w formie materiału stymulującego. Otrzymamy zadanie do rozwiązania, o którym rozmawiamy z drugą osobą i wspólnie podejmujemy decyzję.
  4. Dalsza rozmowa na temat zawarty w trzeciej części – również z egzaminatorem.

Przykładowy Speaking

Aby dowiedzieć się, jak może wyglądać przykładowy egzamin z mówienia, zachęcamy do odwiedzenia tej strony.

Jak się przygotować do mówienia?

Wiemy już, że najlepszym sposobem na ćwiczenie mówienia w języku angielskim jest mówienie. Tym razem zaprezentujemy trzy ważne porady, dzięki którym pójdzie nam ono znakomicie!

  1. Nie przejmuj się słownictwem i gramatyką, a skup się na treści;
  2. Przez miesiące i lata ćwiczeń z pewnością wypracowałeś/aś słownictwo i gramatykę – nie musisz zatem obawiać się o nie w dniu egzaminu. Skup się na treści i spróbuj ją uczynić interesującą i błyskotliwą;
  3. Nie przejmuj się popełnionym błędem – popraw go i kontynuuj mowę;
  4. Każdemu zdarzają się błędy i przejęzyczenia. W takim momencie nie możemy dać się zdekoncentrować. Poprawmy błąd i mówmy dalej;
  5. Wejdź w interakcję ze swoim partnerem;
  6. Podczas mówienia nie myślmy tylko o sobie – gdy w rozmowę zaangażujemy nie tylko siebie, ale i naszego partnera, dialog stanie się dużo bardziej interesujący, a co za tym idzie, zyskamy szansę na lepszą ocenę!

 

Dowiedzmy się również, jak wyglądają inne części egzaminu i jak się do nich przygotować. Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami poświęconymi egzaminowi CAE.

Znasz już popularne idiomy w języku angielskim? Sprawdź się w quizie!

[1/9] Jak w języku angielskim brzmi popularne przysłowie: gdzie kucharek sześć tam nie ma co jeść?

Anne Simons

0

0

0

0

0